OI Ljubljana
Eng

INTERREG VI-A ITALIJA-SLOVENIJA 2021-2027

Opis projekta IMMUNOCLUSTER-2:

Bilateralni raziskovalni projekt je namenjen razvoju imuno-hibridnega celičnega cepiva  za  zdravljenje trojno negativnega raka dojk (TNRD).  

 Pristop s pripravo in uporabo avtolognih imunohibridomov (aHyC), izdelanih z elektrofuzijo DC, pripravljenih iz monocitov in obsevanih tumorskih celic (TC), je nov na področju imunske terapije TNRD, prav tako pa je povsem nov tudi koncept sočasne nespecifične provnetne modulacije imunskega sistema bolnikov z alogensko stimulacijo, namenjen povečanju učinkovitosti protitumorskega delovanja imunskih efektorskih celic.

Raziskava je zasnovana kot klinično preskušanje faze  II . Vključili bomo bolnice s trojno negativnim karcinomom stadijev II - III, pri katerih s standardno neoadjuvantno kemoterapijo ne bomo dosegli popolnega odgovora. Po pisni privolitvi po poučitvi za sodelovanje v klinični raziskavi bomo bolnicam po operaciji odvzeli del rezidualnega tumorja za pripravo aHyC ter vzorce krvi. Bolnice , pri katerih bo po operaciji na razpolago dovolj tumorskega tkiva za pripravo aHyC, bodo randomizirani v dve skupini, v razmerju 1:1, in sicer: na eksperimentalno roko, kjer bodo prejele standardno postneoadjuvantno terapijo in obsevanje  ter  prejem cepiva aHYC in na kontrolno roko , kjer bodo prejele standardno terapijo in obsevanje ter placebo.

Primarni cilji so: funkcijsko vrednotenje specifične proti tumorske citotoksične aktivnosti efektorskih citotoksičnih CD8+ limfocitov T (CLT) in vitro, pred (izhodišče) in po eksperimentalnem zdravljenju z aHyC. Ter kvantitativno vrednotenje populacij in subpopulacij imunskih celic, in sicer: naravnih celic ubijalk (celice NK), CD8+ in CD4+ limfocitov T, limfocitov B in celic NKT v vzorcih periferne krvi bolnikov, odvzetih pred (izhodišče), med in po uporabi cepiv aHyC. Sekundarna cilja pa sta: določitev  varnosti in izvedljivosti imunske terapije s cepivom aHyC po standardnem zdravljenju TNBC ter  klinični izidi ( preživetja brez bolezni  in celokupno preživetje.

 

 

© 2019 - Onkološki inštitut Ljubljana
Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava