OI Ljubljana
Eng

Priprava strokovnih podlag za z dokazi podprto in vzdržno uvedbo organiziranega populacijskega presejanja za pLjUčnega raKA v Sloveniji (LUKA)

Priprava strokovnih podlag za z dokazi podprto in vzdržno uvedbo organiziranega populacijskega presajanja za pljučnega raka v Sloveniji (LUKA)

PODATKI O RAZISKOVALNEM PROJEKTU

  • Sodelujoče RO:
  • Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik
  • Univerzitetni klinični center Ljubljana
  • Univerzitetni klinični center Maribor
  • Fakulteta za matematiko in fiziko (FMF)
  • TRAJANJE: 1.10.2023 – 30.9.2025
  • FINANCIRANJE: Ministrstvo za zdravje in Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

KRATEK POVZETEK

Pljučni rak predstavlja pomemben javno-zdravstveni problem. Kljub novim načinom zdravljenja po umrljivosti v Sloveniji ostaja na prvem mestu med vsemi raki, prav tako je petletno preživetje bolnikov z rakom pljuč le okoli 20 %. Podatki raziskav kažejo, da lahko presejanje pljučnega raka pomembno zniža umrljivost za pljučnim rakom pri kadilcih, saj omogoča odkrivanje pljučnega raka v zgodnjih stadijih. Na osnovi rezultatov raziskav je bilo objavljeno priporočilo Sveta Evropske unije (EU), ki je države članice pozvalo, naj preučijo izvedljivost in učinkovitost uporabe računalniške tomografije z nizkimi odmerki sevanja za presejanje pri osebah z visokim tveganjem za pljučnega raka ter presejalne preglede povežejo s primarnimi in sekundarnimi preventivnimi pristopi za zmanjševanje razširjenosti kajenja. Program presejanja za pljučnega raka je pomembno drugačen od že uveljavljenih presejalnih programov, saj so ciljna populacija kadilci in ne celotna populacija določene starosti, prav tako pa se priporoča vključevanje programov za opuščanje kajenja v program presejanja, saj je kajenje vzročni dejavnik razvoja pljučnega raka v 80 – 90 %. Svet EU priporoča implementacijske pilotne raziskave pred populacijskim organiziranim presejanjem, ki bodo omogočile ugotavljanje ustreznosti programa v določeni populaciji. V sklopu predlaganega projekta bomo pripravili strokovne podlage za premišljeno, postopno, z dokazi podprto in vzdržno implementacijo novega presejanja za pljučnega raka. Projekt bo sledil fazam presoje Državne komisije za presejalne programe z namenom, da bo ob koncu pripravljen na izvedbo implementacijske raziskave. Predlagani projekt izpolnjuje strateške cilje Državnega programa obvladovanja raka 2022-2026 kot eno ključnih področij Ministrstva za zdravje in je v skladu z Evropskim načrtom za boj proti raku.

V skladu z namenom projekta so specifični cilji projekta:

  • Pripraviti sistematični pregled znanstvenih dokazov glede upravičenosti novega presejanja z vidika konsolidiranih Wilson-Jungnerjevih meril, vključno z opredelitvijo ključnih izzivov ter pričakovanih zdravstvenih koristi in škode ob uvedbi organiziranega populacijskega presejanja.
  • Pripraviti analizo stanja v Sloveniji na področju kliničnih in javnozdravstvenih storitev in ukrepov za obvladovanje pljučnega raka, vključno z ukrepi primarne in sekundarne preventive.
  • Pripraviti osnutek Programskih smernic za nov presejalni program, skladno z navodili v Pravilniku o izvajanju državnih presejalnih programov za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka (Ur. l. RS, št. 57/18 in 68/19), vključno z načrtom za integracijo presejanja s primarno preventivo pljučnega raka.
  • Pripraviti osnutek strokovnih smernic za nov presejalni program ter klinične poti posameznika skozi presejalni program od vabljenja, presejalnega pregleda, triaže, dodatne diagnostike, zdravljenja in spremljanje po zdravljenju.
  • Pripraviti analizo stroškovne učinkovitosti izbranih presejalnih strategij, ki bo vključevala tako upravljavske kot zdravstvene storitve in iz katere bodo razvidne tako potrebe po virih (kadri, oprema, infrastruktura, finance…) kot tudi zdravstvena korist, zdravstvena škoda ter stroški novega programa v primerjavi z obstoječim stanjem v državi.
  • Pripraviti protokol in akcijski načrt implementacijske raziskave za z dokazi podprto in vzdržno implementacijo organiziranega populacijskega presejanja, ki lahko vključuje več različnih pristopov, ki se bodo preverjali v praksi.

 

 

 

 

 

© 2019 - Onkološki inštitut Ljubljana
Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava