OI Ljubljana
Eng

Priprava strokovnih podlag za z dokazi podprto in vzdržno uvedbo organiziranega populacijskega PrEsejanja za raka prosTatE v Republiki Sloveniji (PETER)

PODATKI O RAZISKOVALNEM PROJEKTU

  • ŠIFRA PROJEKTA: V3-2322
  • NASLOV PROJEKTA: Priprava strokovnih podlag za z dokazi podprto in vzdržno uvedbo organiziranega populacijskega PrEsejanja za raka prosTatE v Republiki Sloveniji (PETER)
  • CENOVNI RAZRED: C
  • VODJA PROJEKTA: prof. dr. Irena Oblak, dr. med.; strokovna vodja: mag. Janka Čarman, dr.med
  • NOSILNA RAZISKOVALNA ORGANIZACIJA (RO): Onkološki inštitut Ljubljana
  • Sodelujoče RO: Univerzitetni klinični center Ljubljana (UKC LJ); Univerza v Ljubljani Fakulteta za matematiko in fiziko (FMF)
  • TRAJANJE: 1.10.2023 – 30.9.2025
  • FINANCIRANJE: Ministrstvo za zdravje in Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

KRATEK POVZETEK

Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji (poleg nemelanomskega kožnega raka). V primerjavi z Evropo sta pri nas tako incidenca raka prostate kot tudi umrljivost za tem rakom nad evropskim povprečjem. Problematika raka prostate je povezana z visokim bremenom bolezni v populaciji in dejstvom, da za bolezen ne poznamo učinkovite primarne preventive kot tudi ne zgodnjih kliničnih kazalnikov bolezni.

Posebnost raka prostate v primerjavi z drugimi raki je tudi razširjenost priložnostnega (neorganiziranega) presejanja, ki nima jasne koristi v izboljšanju preživetja. Priložnostno presejanja je povezano s prekomerno diagnostiko in zdravljenjem klinično nepomembnih rakov prostate, kar obremenjuje moške, zdravstveni sistem in javnozdravstveno blagajno. Za razliko od priložnostnega presejanja, organizirano presejanje zmanjša umrljivost zaradi raka prostate. V kombinaciji z magnetno resonančnim (MR) slikanjem prostate se izognemo tudi prekomerni diagnostiki, ki je temeljna pomanjkljivost presejanja, ki temelji izključno na vrednosti PSA (za prostato specifični antigen).

Posodobljena priporočila Sveta Evropske komisije za presejalne programe za raka, glede na dokaze in razširjenost priložnostnega presejanja državam članicam EU nalagajo, da premišljeno in postopno preučimo izvedljivost in učinkovitost presejanja moških za raka prostate s testom PSA v kombinaciji z dodatnim MR slikanjem kot potrditvenim testom.

V sklopu projekta bomo pripravili strokovne podlage za z dokazi podprto in vzdržno implementacijo novega presejanja za raka prostate. Sodelovali bomo s širšo strokovno in laično javnostjo. Projekt bo sledil fazam presoje Državne komisije za presejalne programe z namenom, da bomo ob koncu pripravljeni na izvedbo implementacijske raziskave. Projekt izpolnjuje strateške cilje Državnega programa obvladovanja raka 2022-2026 kot eno ključnih področij Ministrstva za zdravje in je v skladu z Evropskim načrtom za boj proti raku.

Cilji projekta so:

  • Sistematični pregled objavljene strokovne literature glede upravičenosti novega presejanja, vključno z opredelitvijo ključnih izzivov ter pričakovanih zdravstvenih koristi in morebitne škode ob uvedbi organiziranega populacijskega presejanja.
  • Analiza stanja v Sloveniji na področju kliničnih in javnozdravstvenih storitev in ukrepov za obvladovanje raka prostate, vključno z ukrepi primarne in sekundarne preventive, kjer se že izvaja priložnostno presejanje.
  • Osnutek Programskih smernic za nov presejalni program, skladno z navodili v Pravilniku o izvajanju državnih presejalnih programov za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka (Ur. l. RS, št. 57/18 in 68/19).
  • Osnutek strokovnih smernic za nov presejalni program ter klinične poti. Definira se pot posameznika skozi presejalni program od vabljenja, presejalnega pregleda, triaže, dodatne diagnostike, zdravljenja in spremljanja po zdravljenju.
  • Analiza stroškovne učinkovitosti izbranih presejalnih strategij, ki bo vključevala tako upravljalske kot zdravstvene storitve. Razvidne bodo potrebe po virih (kadri, oprema, infrastruktura, finance …), zdravstvena korist in morebitna škoda ter stroški novega programa v primerjavi z obstoječim stanjem v državi.
  • Protokol in akcijski načrt implementacijske raziskave za vpeljavo z dokazi podprtega  in vzdržnega organiziranega populacijskega presejanja. Implementacijska raziskava lahko vključuje več različnih pristopov, ki se bodo preverjali v praksi.

 

 

© 2019 - Onkološki inštitut Ljubljana
Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava