Sektor internistične onkologije
Oddelek zdravstvene nege sektorja internistične onkologije
Oddelki zdravstvene nege Sektorja internistične onkologije izvajajo procese zdravstvene nege s holističnim pristopom obravnave bolnika, pri čemer zagotavljamo individualno, sistematično in neprekinjeno zdravljenje ter zdravstveno nego naših bolnikov.
Glede na vrsto sistemskih zdravil in bolnikovega zdravstvenega stanja je odvisno, ali bo bolnik zdravljenje prejemal ambulantno ali pa bo za to potreboval krajše bivanje v bolnišnici. Bolniki, ki potrebujejo hospitalizacijo, so glede na diagnozo in potek zdravljenja nameščeni na Oddelku za zdravljenje solidnih tumorjev ali na Oddelku za zdravljenje malignih limfomov. V sklopu dnevne bolnišnice in ambulantne kemoterapije internističnega sektorja pa poteka sistemsko zdravljenje malignih obolenj, podporno, terapevtsko in prehransko zdravljenje ter zdravstveno vzgojno svetovanje o obvladovanju neželenih učinkov sistemskega zdravljenja.
V ambulantni kemoterapiji prejemajo bolniki krajšo terapijo, ki traja približno 4 ure, v dnevni bolnišnici pa je čas terapije daljši. V času dnevnega daljšega zdravljenja je v dnevni bolnišnici bolnikom zagotovljena hladna malica. V obeh primerih so bolniki odpuščeni v domačo oskrbo takoj po končani aplikaciji zdravljenja.
Oddelek ZN sektorja internistične onkologije sestavljajo naslednji pododdelki:
- Pododdelek ZN dnevne bolnišnice in ambulantne kemoterapije
- Pododdelek ZN za zdravljenje solidnih tumorjev
Pododdelek ZN za zdravljenje malignih limfomov
Strokovna usposobljenost
S spremenjenim razumevanjem rakave bolezni, načinov zdravljenja in neželenih učinkov se je zgodil tudi premik k poudarjanju pomembnosti zdravstveno vzgojnega dela. Napredek na področju zdravljenja raka je za zdravstveno nego izziv, saj od internističnih onkoloških medicinskih sester zahteva pridobivanje specialnih znanj in nenehna izobraževanja ter izpopolnjevanja.
Medicinska sestra v internistični onkološki zdravstveni negi ima pomembno vlogo pri podpori bolnika tako v smislu obveščenosti o zdravljenju in obvladovanju neželenih učinkov kot pri podajanju informacij. Je pomemben sodelavec in partner v multidisciplinarnem zdravstvenem timu ter igra osrednjo in povezovalno vlogo v raziskovalnem timu.