Skoči do osrednje vsebine
Donacije

Vrste raka

Rak ledvic

Epidemiologija in dejavniki tveganja

Rak ledvic sodi med redke vrste raka. Dejavniki tveganja za razvoj raka ledvic so kajenje, čezmerna telesna teža, arterijska hipertenzija in pogosta raba nesteroidnih analgetikov.

V Sloveniji je bilo leta 2021 na novo odkritih 503 bolnikov z rakom ledvic.

Bolezenski znaki

Dokler je rak omejen na ledvico, večinoma ne povzroča težav in je v taki obliki navadno odkrit naključno pri kateri od slikovnih diagnostičnih preiskav (npr. pri UZ). Najpogostejši znaki lokalno omejene bolezni so pojav krvi v urinu, ledvene bolečine in tipna tumorska masa v trebuhu. Pri napredovali bolezni se tem znakom pridružijo še splošno slabo počutje s hujšanjem, porast telesne temperature in slabokrvnost. Z razvojem  metastatske bolezni se pojavijo tudi drugi bolezenski znaki, kot so kašelj, bolečine v kosteh, izguba apetita, slabost, bruhanje, hujšanje. Najpogosteje se zasevki pojavijo v mehkih tkivih, pljučih in kosteh.

Diagnoza in stadij bolezni

Osnova diagnostike sta natančna anamneza o bolnikovih težavah in klinični pregled. Pri slednjem smo pozorni na morebitno ledveno tumorsko maso, povečane obodne bezgavke, otekanje spodnjih okončin, razširitve ven semenskega povesma (varikokela), povečana jetra, bolečine v kosteh ipd. Kliničnemu pregledu sledi radiološka diagnostika. Slikovne preiskave, s katerimi odkrijemo rak ledvic, so ultrazvok trebuha (UZ), računalniška tomografija (CT), magnetna resonanca (MR). Za oceno razširjenosti bolezni uporabimo rentgensko slikanje pljuč in srca, dodatne radiološke in druge preiskave pa glede na klinično sliko. Za potrditev bolezni naredimo biopsijo primarnega tumorja in/ali metastaz.

Osnove zdravljenja in spremljanje bolnikov po zaključenem zdravljenju

Ob postavitvi diagnoze bolezni ima približno polovica bolnikov lokalno omejeno bolezen, približno 15 % lokalno razširjeno bolezen in približno 25 % bolnikov metastatsko bolezen.

Osnovna metoda zdravljenja bolnikov z rakom ledvic je v vseh stadijih bolezni kirurško zdravljenje primarnega tumorja, če je to tehnično izvedljivo, ter kirurško zdravljenje operabilnih zasevkov.

Če bolniki zaradi spremljajočih bolezni niso primerni za operacijo ali pa jo odklanjajo, imamo na voljo sodobne interventne radiološke metode, kot so embolizacija, visokofrekventna radioablacija, krioterapija in termoterapija primarnega tumorja in tudi oddaljenih zasevkov.

Kemoterapija in obsevanje pri raku ledvic nista učinkovita; za obsevanje se odločimo le v določenih primerih v paliativne namene.

Boljše poznavanje biologije rakave celice je po letu 2000 z uvedbo tarčnih zdravil v zdravljenje metastatskega raka ledvic razširilo možnosti zdravljenja.