Skoči do osrednje vsebine
Donacije

Sektorji in oddelki

Sektor internistične onkologije

Internistična onkologija je relativno mlada veda, ki se ukvarja s sistemskim zdravljenjem malignih bolezni. Sistemsko zdravljenje vključuje citostatsko zdravljenje (kemoterapija),  hormonsko zdravljenje in biološko zdravljenje, kamor sodita tarčno zdravljenje in imunoterapija. V Sektorju internistične onkologije deluje 39 specialistov internistov onkologov, razporejenih v več timov za sistemsko zdravljenje solidnih tumorjev in malignih limfomov. Poleg sistemskega zdravljenja obsega internistična onkologija tudi preprečevanje in zdravljenje zapletov, ki se pojavljajo ob sistemskem zdravljenju, zdravljenje simptomov potencialno ozdravljive ter razsejane bolezni in simptomov maligne bolezni pri neozdravljivo bolnih bolnikih. 

Sektor internistične onkologije sestavljajo naslednji oddelki:

Predstojnik sektorja

doc. dr. Domen Ribnikar, dr. med.

E: dribnikar(at)onko-i.si

Kaj delamo?

Naše poslanstvo je vsakemu posameznemu bolniku z rakom omogočiti vrhunsko sistemsko zdravljenje v skladu z dokazi podprto medicino, ki temelji na rezultatih mednarodnih kliničnih prospektivnih raziskav. Znotraj Onkološkega inštituta Ljubljana sodelujemo na multidisciplinarnih konzilijih s strokovnjaki drugih strok, kot so onkološki kirurgi, onkologi radioterapevti, radiologi, klinični genetiki, patologi, strokovnjaki na področju paliativne medicine, klinične prehrane in drugimi in s tem določimo vsakemu bolniku z rakom individualen pristop obravnave onkološke bolezni, njene diagnostike in tudi rehabilitacije.

V zadnjih letih je z boljšim poznavanjem biologije solidnih tumorjev in malignih limfomov prišlo do razvoja novih sistemskih zdravljenj tako v zgodnjih stadijih bolezni kot tudi na področju zdravljenja napredovale, neozdravljive maligne bolezni. Poleg vse večje učinkovitosti novejših zdravil oziroma kombinacij različnih zdravil se je pojavila nova specifična toksičnost, ki je precej drugačna od toksičnosti starejših zdravil, kot so klasična kemoterapija in hormonska terapija. Specifično toksičnost zlasti srečujemo pri zdravljenju z imunoterapijo, kjer prihaja tudi do hudih neželenih učinkov, ki zahtevajo multidisciplinarno obravnavo s specialisti drugih strok, kot so kardiologi, pulmologi, nevrologi, gastroenterologi, endokrinologi, nefrologi, specialisti nuklearne medicine in drugi.  

V sektorju sodelujemo v več mednarodnih kliničnih raziskavah oziroma evropskih projektih, ki preskušajo učinkovitost novih sistemskih zdravljenj in njihove toksičnosti in s tem pomembno prispevamo k uvajanju novih oblik zdravljenja v bodočo standardno klinično prakso. Redno sodelujemo tudi pri izobraževanju zdravnikov drugih specialnosti in drugega zdravstvenega osebja.