Sektorji in oddelki
Sektor presejalnih programov in onkološke klinične genetike
Sektor presejalnih programov in onkološke klinične genetike povezuje upravljanje in izvajanje onkoloških preventivnih programov ter tako z učinkovitim obvladovanjem raka prebivalcem Slovenije omogoča večjo kakovost življenja. Skrbi za celovito preventivno obravnavo in uspešno obvladovanje raka.
Delovanje sektorja je namenjeno obravnavi zdrave populacije, s čimer se pomembno razlikuje od delovanja drugih sektorjev na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Komplementarno delovanje sektorja je usmerjeno k skupnim ciljem in uresničevanje sinergij. Pri svojem delu redno sodelujemo z Državno komisijo za presejalne programe (DKP) in Državnim programom obvladovanja raka (DPOR).
Sektor presejalnih programov in onkološke klinične genetike sestavljajo oddelki:
- Oddelek za državni presejalni program za raka dojk – DORA
- Oddelek za državni presejalni program za raka materničnega vratu ZORA
- Oddelek za onkološko klinično genetiko
- Oddelek za nove presejalne programe
Kaj delamo?
V sektorju skrbimo za upravljanje, vodenje ter razvoj dveh državnih presejalnih programov zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu ZORA in za raka dojk DORA. Poleg tega zagotavljamo onkološko genetsko svetovanje in genetsko presejanje, v okviru vseh treh omenjenih dejavnosti pa upravljamo državne registre z namenom zagotavljanja nadzora kazalnikov kakovosti in spremljanja vključenosti posameznikov v presejanje.
Del sektorja je tudi nov Oddelek za nove presejalne programe. Glavni fokus oddelka bo na vzpostavljanju novih presejalnih programov glede na nova priporočila Sveta EU, pri čemer bomo skrbeli tudi za pripravo vzorčne matrike upravljanja novih presejalnih programov in predlog povezovanja ter sodelovanja med obstoječimi in novimi presejalnimi programi za raka v Sloveniji z namenom prenosa znanja in izkušenj. Pri tem je potrebno tudi proučiti potrebe po spremembi zakonodaje ob uvedbi novih presejalnih programov v Slovenijo.