Skoči do osrednje vsebine
Donacije

Osnove o raku

Stadiji rakavih obolenj

Stadij pomeni stopnjo, do katere se je rak razširil po človeškem telesu. Bolezen je ob diagnozi lahko majhna, komaj vidna sprememba ali pa rak že vrašča v sosednja tkiva, se širi v bezgavke ali zaseva v oddaljene organe.

Glede na razširjenost rakave bolezni razvrščamo v več stadijev. Največkrat uporabljamo mednarodno klasifikacijo TNM (Tumour – Node – Metastasis oz. tumor-bezgavka-zasevek), s katero ocenjujemo razširitev raka po skupinah: 

T – koliko se tumor širi v okolna tkiva,

N –  ali se širi v regionalne bezgavke (noduse),

M – ali zaseva oz. metastazira v druge organe.

Klasifikacijo TNM uporabljamo pri karcinomih. Ko je karcinom omejen le na vrhnjico in ne vrašča v spodaj ležeče tkivo, ga imenujemo karcinom »in situ« in ga zato ne uvrščamo v klasično skupino rakov (večina teh bolezni je namreč popolnoma ozdravljiva z manjšo operacijo).

Pri nekaterih oblikah raka (npr. kožni melanom, možganski tumorji, maligni limfomi, otroški tumorji, sarkomi) razširitve bolezni ne ocenjujemo po klasični klasifikaciji TNM, ampak po drugih klasifikacijah  in z drugimi metodami (npr. klasifikacija malignih limfomov po Ann Arbor). 

Oceno stadija rakave bolezni (zamejitev bolezni) je treba napraviti pred začetkom zdravljenja, pri čemer si pomagamo z diagnostičnimi preiskavami. Razvrstitev bolezni v stadije omogoča izbiro najustreznejšega zdravljenja, posredno pa tudi napoveduje pričakovani potek bolezni ter omogoča primerjavo uspešnosti zdravljenja med različnimi zdravstvenimi ustanovami in državami. 

V Registru raka Republike Slovenije pri svojem zbiranju in poročanju o bremenu raka uporabljajo poenostavljen registrski stadij, ki razvršča stadije raka v omejen, razširjen in razsejan stadij.