Skoči do osrednje vsebine
Donacije

Vrste raka

Kožni rak

1. Kaj je kožni melanom?

Kožni rak je najpogostejši rak pri ljudeh. Poglavitni vzrok za naraščanje števila zbolelih s kožnim rakom je sodobni način preživljanja prostega časa s pogostim ali celo prekomernim izpostavljanjem soncu oziroma ultravijoličnemu sevanju (UV sevanje). Delimo ga na nemelanomskega in kožni melanom. V Sloveniji je leta 2021 za nemelanomskim kožnim rakom zbolelo 4377 ljudi, za kožnim melanomom pa 633 ljudi. 

Nemelanomski kožni rak je veliko pogostejši kot melanomski, vendar veliko manj smrten, saj redko zaseva v notranjost telesa. Običajno se pojavi na mestih, ki so kronično izpostavljena soncu. Najpogostejši obliki nemelanomskega kožnega raka sta bazalnocelični karcinom in ploščatocelični karcinom, ki se običajno pojavita kot bulica, rana oziroma krasta brez poškodbe na glavi in trupu, lahko tudi na okončinah. Takšna sprememba vztrajno raste in se iz meseca v mesec povečuje. Nemelanomska oblika kožnega raka zelo redko zaseva v druge organe, zato je preživetje več kot 99 %. Te kožne tumorje lahko v večini primerov učinkovito odstranimo s pomočjo neinvazivnih metod ali s kirurškim posegom v lokalni anesteziji. Pozno odkrit ali neustrezno zdravljen nemelanomski kožni rak lahko zahteva multidisciplinarno zdravljenje in pušča neželene kozmetične in funkcionalne posledice.  

Pri vseh kožnih rakih, tako nemelanomskih kot tudi melanomskih oblikah, je izjemno pomembno zgodnje odkrivanje in zdravljenje, saj jih lahko tako zelo učinkovito odstranimo s kirurškim posegom.  

Kožni melanom ima večjo nagnjenost k zasevanju v primerjavi z drugimi oblikami kožnega raka ter predstavlja kar 90 % vseh smrti zaradi kožnega raka. Zgodnje odkrivanje, zdravljenje in preživetje bolnikov s kožnim melanomom se je v zadnjih letih pomembno izboljšalo, več kot pet let po postavitvi diagnoze živi več kot 90 % bolnikov.

Kožni melanom je rak, ki izvira iz melanocitov,  celic v kožni povrhnjici, odgovornih za proizvodnjo melanina, zrnc pigmenta. Ta pigment daje koži barvo. Zaradi poškodb celic, ki so pogosto posledica izpostavljenosti soncu, se lahko melanociti postopoma spremenijo v maligne celice, kar vodi v razvoj kožnega melanoma. Pogosto prizadeta področja so obraz, lasišče, vrat, roke, noge, prsni koš, trebuh in hrbet.

Vsako leto po svetu za kožnim melanomom zboli približno 325.000 oseb. Bolezen je bolj pogosta med belopoltimi, ki živijo blizu ekvatorja, saj je moč sevanja UV tam najmočnejša. Bolezen je tako najpogostejša v Avstraliji in na Novi Zelandiji, sledita Severna Amerika in Severna Evropa, najredkeje pa zbolijo ljudje v Aziji. 

Pojav kožnega melanoma se razlikuje glede na spol. Pri moških se najpogosteje pojavi na hrbtu in ramenih, medtem ko pri ženskah prizadene predvsem spodnje okončine. Svetujemo vam, da redno opravljate pregled sprememb na koži in ob morebitnih spremembah poiščete zdravniško pomoč.

V zadnjih 20 letih se je preživetje bolnikov s kožnim melanomom zaradi enotnih sodobnih pristopov k zdravljenju, dostopnosti do diagnostike in zdravljenja, zgodnejšega odkrivanja ter povečane ozaveščenosti prebivalstva in ustrezne zaščite pred sočnimi žarki pomembno izboljšalo. Podatki SLORA tako kažejo, da je bilo leta 1980 5-letno preživetje bolnikov s kožnim melanomom 40-odstotno, medtem ko je leta 2017 preživetje znašalo 72,3 %. Na Onkološkem inštitutu Ljubljana obravnavamo skoraj vse slovenske bolnike s kožnim melanomom, ki potrebujejo kirurško zdravljenje bezgavk, sistemsko zdravljenje ali obsevanje zaradi na kožo omejene ali napredovale bolezni.

Pri odvzemu vzorcev tkiva lahko specialist patologije razlikuje različne podtipe melanoma. Vsak od njih ima določene značilnosti:

  • Povrhnje rastoči tip kožnega melanoma:
    • 70 % vseh oblik, najpogostejši pri svetlopoltih 
    • Pogosto se pojavi na mestu predhodnega znamenja
  • Nodularni kožni melanom:
    • Drugi najpogostejši tip, predstavlja 15 % vseh kožnih melanomov
    • Nastane na predhodno nespremenjeni koži
    • Bolj agresiven, širi se hitreje v primerjavi s povrhnje rastočim kožnim melanomom
  • Lentigo maligni melanom kože:
    • Predstavlja 5-10 % vseh kožnih melanomov
    • Pojavi se pri starejših, predvsem na področjih kronične izpostavljenosti soncu
    • Značilen videz velike, ploske, neenakomerno obarvane spremembe z nepravilnimi robovi
  • Akralno lentiginozni tip (na dlaneh, stopalih):
    • Najredkejši pri svetlopoltih (2-8 %), najpogostejši pri temnopoltih (35-60 %) 
  • Amelanotični melanom (neobarvan):
    • Najredkejša oblika kožnega melanoma
    • Kaže se kot rožnata papula brez temnejših odtenkov

2. Kakšni so znaki in simptomi kožnega melanoma?

Prvi znaki kožnega melanoma so običajno sprememba velikosti, oblike ali barve kožnega znamenja. Kožni melanom se najpogosteje pojavi na predhodno nespremenjeni koži in se kaže kot znamenje z nepravilnim robom, neenakomerno obarvanostjo in površino, lahko ga spremlja povrhnja poškodba ali razjeda (ulceracija). Če opazite rano, ki se ne zaceli, novo ali spreminjajoče se znamenje ali sumljivo pigmentno kožno znamenje, poiščite zdravniško pomoč. 

Pri oceni sumljivih sprememb si pomagamo s kriteriji ABCDE za oceno kožnega znamenja, ki vključujejo:

  • asimetrija (Asymmetry): os znamenja po dolžini in os po širini se razlikujeta
  • robovi (Borders): nepravilen rob, nazobčan, z izrastki
  • barva (Colour): spreminjanje barve ali prisotnost več barv
  • premer (Diameter): večji od 6 mm
  • evolucija (Evolution): spreminjanje in rast nad nivo kože ali v širino.

Pri osebi s spremenjenim kožnim znamenjem je potreben pregled kože v celoti (tudi lasišča, področja med prsti…) in pregled pripadajoče lože bezgavk (pazduha, dimlje, vrat). Pravočasno odkrivanje in zdravljenje kožnega melanoma sta ključnega pomena za uspešen izid zdravljenja.

3. Kakšni so dejavniki tveganja za pojav kožnega melanoma?

Najpomembnejši dejavnik tveganja za razvoj kožnega melanoma je občasna, a visoka izpostavljenost soncu, še posebej v otroštvu in zgodnjih najstniških letih. Tudi umetna svetloba solarijev predstavlja tveganje za razvoj kožnega melanoma.

Drugi dejavniki tveganja so predhodno odstranjen kožni melanom, prisotnost številnih pigmentnih znamenj (še posebej tistih z nepravilnimi oblikami, barvami in premerom, večjim od 6 mm) in pozitivna družinska anamneza (dva ali več sorodnikov s kožnim melanomom in/ali rakom trebušne slinavke v prvem ali drugem kolenu sorodstva). Melanom se pojavlja predvsem pri osebah svetle polti, večje tveganje imajo tisti s kožo, ki na soncu predvsem pordi in nikoli ne porjavi. Tveganje  se povečuje s starostjo.

Bolezen se lahko pojavi pri več osebah iste družine zaradi podobnega načina življenja in izpostavljenosti UV-žarkom. Družinske oblike melanoma so lahko povezane z geni, kot je gen CDKN2A, ki je odgovoren za pojav bolezni pri 20-40 % družin s kožnim melanomom. Pri sumu na družinsko obliko kožnega melanoma bolnike napotimo na posvet v Ambulanto za onkološko genetsko svetovanje Onkološkega inštituta Ljubljana.

Zaščita pred izpostavljenostjo UV-žarkom je ključna pri preprečevanju kožnega melanoma. Pomembna je skozi celo leto, ne samo poleti. UV-žarki lahko dosežejo kožo tudi ob oblačnih dneh ter se odbijajo od vode, betona, peska in snega. 

Za zaščito pred močnimi UV-žarki priporočamo naslednje ukrepe:

  • Redno preverjajte UV indeks.
  • Ob visokem UV indeksu ostanite v zaprtem prostoru.
  • Nosite oblačila, ki pokrivajo roke in noge.
  • Nosite klobuk s širokim robom in sončna očala.
  • Uporabljajte sredstva za sončenje z zaščitnim faktorjem SPF 30 ali več.

Porjavelost ne odraža zdravja, temveč poškodbe kože. Izogibajte se sončenju, še posebno umetnemu sončenju, saj lahko povzroči kožne rane, sivo mreno in celo melanom očesa.

4. Kako poteka diagnosticiranje kožnega melanoma?

Če opazite sumljive spremembe na kožnem znamenju po opisanih kriterijih ABCDE, se obrnite na svojega osebnega zdravnika. Zdravnik bo opravil pregled, zastavil vprašanja o vašem zdravju, življenjskem slogu in boleznih v družini. Ob sumu na kožni melanom vas bo napotil k dermatologu ali kirurgu, ki bo izvedel biopsijo kože – izrez znamenja. Ta korak je ključen pri postavitvi diagnoze kožnega melanoma, saj lahko le na podlagi tega patolog pod mikroskopom opravi analizo odstranjenega tkiva in določi vrsto tumorja.

Neinvazivne metode diagnosticiranja, kot je dermoskopija, olajšajo postavitev diagnoze in zmanjšajo število nepotrebno opravljenih biopsij, ne morejo pa nadomestiti patohistološkega izvida.. Vse pomembnejša postaja molekularno-genetska opredelitev kožnega tumorja, ki dodatno pomaga patologu pri opredelitvi tipa bolezni in njenih morebitnih posledicah.

Večino kožnih melanomov odkrijemo zgodaj, v neinvazivni fazi rasti, ko se celice kožnega melanoma  zadržujejo zgolj v povrhnji plasti kože. Zdravljenje takega kožnega melanoma obsega kirurški izrez z nekoliko razširjenim pasom zdrave kože, kar preprečuje ponovitev bolezni na mestu brazgotine.

Če pa celice tumorja prodirajo globlje v plasti kože, to imenujemo invazivni melanom. Globino, do katere prodirajo celice v koži, imenujemo debelina tumorja po Breslowu. Bolnike s potrjenim invazivnim kožnim melanomom debeline po Breslowu več kot 0,8 mm pregleda kirurg onkolog. Klinični pregled vključuje pregled regionalnih bezgavčnih lož, brazgotine po odstranitvi tumorja in kože med mestom kožnega melanoma ter bezgavčno ložo.

Invazivno obliko bolezni lahko spremljajo zasevki v regionalnih bezgavkah, ki jih odkrijemo pri 20 % bolnikov. Zasevki v regionalnih bezgavkah pomenijo, da je nekaj celic kožnega melanoma potovalo do bezgavk in se tam naselilo v obliki gnezdeca – zasevka.

Po diagnozi invazivnega kožnega melanoma lahko kirurg onkolog predlaga dodatne slikovne preiskave, kot so ultrazvok (UZ), računalniška tomografija (CT), magnetna resonanca (MR) in PET/CT, odvisno od stadija bolezni:

  • Kožni melanom in situ ter plitvi melanomi (stadij I in II) ne zahtevata slikovne diagnostike, razen ob sumu na zasevke.
  • Pri naraščajoči debelini tumorja po Breslowu se lahko odločimo za UZ-preiskavo regionalne bezgavčne lože.
  • Pri sumu na zasevke v bezgavkah in drugih organih (stadij III in IV) opravimo PET/CT in MR za možganske zasevke.
  • Za oceno obsega bolezni pri znanih zasevkih v drugih organih uporabimo PET/CT in MR glave.

Stadiji kožnega melanoma pomagajo opisati obseg bolezni ob odkritju bolezni. Obstaja pet stadijev, od najzgodnejšega (in situ) do najbolj napredovalega (stadij IV, zasevki v organih). Stadij opišemo z mednarodno dogovorjenimi oznakami za lastnost tumorja (T), za prizadetost bezgavk (N) in morebitne zasevke v organih (M).

  • T - primarni tumor
    • Najpomembnejša sta debelina po Breslowu v mm in prisotnost ulceracije
  • N - regionalne bezgavke
    • Prisotnost zasevkov v bezgavkah je pomemben napovedni dejavnik 
    • Pomembna sta tako število bezgavk z zasevki kot tudi sama velikost zasevka v bezgavki
  • M - zasevki v organih ali oddaljeni zasevki
    • Vse uvrščamo v stadij IV, vendar se pričakovano preživetje razlikuje glede na mesto zasevkov
    • Bolniki z oddaljenimi zasevki v koži, podkožju ali oddaljenih bezgavčnih ložah imajo najboljše preživetje
    • Najslabše preživetje opažamo pri bolnikih z zasevki v centralnem živčnem sistemu.

STADIJI KOŽNEGA MELANOMA SO:

  • Stadij 0 (Melanom in situ):
    Ne sega pod povrhnjo plast kože.
    Debelina tumorja po Breslowu ni lastnost melanoma in situ, saj ni merljiva.
  • Stadij IA melanoma:
    Je tanjši od 1 milimetra po Breslowu.
    Z ali brez razjede.
  • Stadij IB melanoma:
    Je debel 1 do 2 milimetra brez razjede.
  • Stadij IIA melanoma:
    Je debel 1 do 2 milimetra z razjedo ali
    je debel 2 do 4 milimetre brez razjede.
  • Stadij IIB melanoma:
    Je debel 2 do 4 milimetre z razjedo ali
    je debelejši od 4 milimetrov brez razjede.
  • Stadij IIC melanoma:
    Debelejši od 4 milimetrov po Breslowu in z razjedo.
  • Stadij III melanoma:
    Se je razširil po limfnih vodih kože (npr. t. i. satelitski zasevki in/ali in transit zasevki) ali neposredno v regionalne bezgavke (tj. bezgavke, ki prejemajo limfo s primarnega mesta tumorja).
    Ni se razširil na oddaljene organe.
  • Stadij IV melanoma:
    Se je razširil (metastaziral) v bolj oddaljene bezgavke, kožo ali podkožje oddaljenih delov telesa in/ali v druge organe.

5. Kako poteka zdravljenje kožnega melanoma?

Pri zdravljenju kožnega melanoma sledimo pristopu, ki je prilagojen posameznim značilnostim  bolezni, splošnemu zdravju osebe, zmogljivosti in pričakovanjem osebe. Odločitev o zdravljenju temelji na lastnostih kožnega melanoma - debelini tumorja po Breslowu in stopnji razširjenosti bolezni. 

Zdravljenje kožnega melanoma se razlikuje glede na to, ali je bolezen omejena na kožo – primarni kožni melanom ali se je razširila na pripadajoče bezgavke – regionalni zasevki ali morda celo na oddaljene organe.

  1. Primarni kožni melanom
    1. Bolnikom s primarnim kožnim melanomom brez klinično odkritih zasevkov v bezgavkah predlagamo kirurško zdravljenje z  reekscizijo (ponoven izrez brazgotine) in biopsijo varovalne bezgavke. Na multidisciplinarnem konziliju se lahko odločimo tudi za dopolnilno sistemsko zdravljenje z ustreznimi zdravili.
  2. Prisotnost regionalnih zasevkov
    1. Bolniki s primarnim kožnim melanomom in sočasnimi zasevki v bezgavkah so obravnavani na multidisciplinarnem konziliju. Možnosti zdravljenja vključujejo neoadjuvantno sistemsko zdravljenje z ustreznimi zdravili , ki ji sledi limfadenektomija (kirurška odstranitev bezgavk), nato pa še obsevanje, lahko pa tudi zgolj obsevanje. Izbira zdravljenja je prilagojena bolniku.
  3. Napredovala bolezen
    1. Bolniki z oddaljenim razsojem – zasevki v organih – so obravnavani na multidisciplinarnem konziliju. Možnosti zdravljenja vključujejo sistemsko tarčno zdravljenja ali imunoterapijo, vključno s sodelovanjem v kliničnih raziskavah. Ob sistemskem zdravljenju je lahko kot dodatno priključeno tudi kirurško zdravljenje in obsevanje. Izbira zdravljenja je prilagojena bolniku.

Vsak korak v postopku zdravljenja je temeljito premišljen in prilagojen posameznim potrebam in željam bolnika. Naš cilj je zagotoviti najučinkovitejše in najvarnejše zdravljenje z optimalnimi rezultati.

Po zaključenem zdravljenju kožnega melanoma bolnike spremljamo. Redni kontrolni pregledi, sprva pri onkologu in dermatologu, kasneje pa zgolj pri dermatologu, so ključni za zgodnje odkrivanje morebitnih ponovitev ali novih tumorjev.

Opis posameznih področij zdravljenja bolnikov s kožnim melanomom:

Pri zdravljenju primarnega melanoma se osredotočamo na kirurško zdravljenje.

  1. Kirurška odstranitev primarnega melanoma:
    1. S kirurškim posegom odstranimo celotno kožno znamenje, pri čemer določimo varnostni rob glede na debelino kožnega melanoma po Breslowu. Odvzamemo vzorec za patohistološki pregled, ki pomaga določiti ključne napovedne dejavnike in oblikovati prilagojeno nadaljnje zdravljenje.
  2. Zdravljenje zasevkov v bezgavkah (regionalni zasevki):
    1. Pri zasevkih v bezgavkah se prav tako odločamo za kirurško zdravljenje. Razlikujemo med klinično odkritimi in klinično skritimi zasevki:
      1. Klinično skriti zasevki: naredimo biopsijo varovalne bezgavke pri bolnikih s stadijem T1b ali več, brez regionalnih ali oddaljenih zasevkov. Postopek omogoča oceno tveganja za ponovitev/napredovanje bolezni. Izvid posega predstavimo na multidisciplinarnem konziliju.
      2. Klinično odkriti zasevki: ti so tipni ali odkriti z UZ, CT, PET/CT. Zdravimo jih kirurško. Opravimo limfadnektomijo (kirurška odstranitev področne bezgavčne lože). Pred posegom se lahko odločimo za neoadjuvantno zdravljenje – uvedbo sistemskega zdravljenja pred kirurškim posegom.
  3. Kirurška odstranitev oddaljenih zasevkov:
    1. Novejše raziskave kažejo na izboljšanje preživetja bolnikov po kirurški odstranitvi oddaljenih zasevkov in sočasnem nadaljevanju sistemskega zdravljenja v primerjavi z zgolj sistemskim zdravljenjem. Pri določenih bolnikih se lahko odločimo za kirurško odstranitev oddaljenih zasevkov z namenom lokalnega obvladovanja bolezni.

Obsevanje je ena od možnosti multidisciplinarnega zdravljenja kožnega melanoma.

  1. Obsevanje po kirurški odstranitvi primarnega tumorja:
    1. Ko popoln izrez znamenja ni mogoč ali če bi operacija povzročila večjo kozmetično ali funkcionalno okvaro, se lahko odločimo za obsevanje. Pri znamenjih, ki jih ni mogoče izrezati, in pri bolnikih, ki odklonijo operacijo ali zanjo niso sposobni, se lahko odločimo za paliativno obsevanje.
  2. Pri regionalno razširjeni bolezni:
    1. Po kirurški odstranitvi zasevkov v področnih bezgavkah se lahko odločimo za dopolnilno obsevanje. Ločimo t. i. terapevtsko in paliativno obsevanje kot možnosti pri bolnikih, ki odklonijo operacijo ali zanjo iz medicinskih razlogov niso sposobni.
  3. Pri sistemsko razširjeni bolezni:
    1. Obsevanje se lahko uporablja pri sistemsko razširjeni bolezni, ki vključuje tudi zasevke v možganih. Pred uvedbo zdravljenja skrbno pretehtamo razloge za in proti obsevanju cele glave, upoštevajoč bolnikove želje in cilje obravnave.
  4. Paliativno zdravljenje:
    1. Obsevanje se lahko uporablja kot primarno (paliativno) zdravljenje, kadar kirurška odstranitev zasevkov ni izvedljiva, in če je bolnik v dobrem splošnem stanju. Z obsevanjem kostnih zasevkov preprečujemo bolečino in morebitne zlome.

Vsako odločitev o obsevanju skrbno načrtujemo na multidisciplinarnem konziliju v sodelovanju z bolnikom, upoštevajoč njegove želje in zdravstveno stanje. 

Najbolj ustrezen način sistemskega zdravljenja predlaga multidisciplinarni konzilij na podlagi opravljenih preiskav. Pri sodobnem sistemskem zdravljenju kožnega melanoma najpogosteje uporabljamo tarčna zdravila ali zaviralce imunskih nadzornih točk, ki jih uvrščamo med imunoterapijo. Pri izbranih bolnikih je mogoče zdravljenje nadaljevati tudi s kemoterapijo. 

Ključni koraki pri sistemskem zdravljenju bolnikov s kožnim melanomom vključujejo:

  1. Molekularno genetsko testiranje:
    1. Pred odločitvijo o sistemskem zdravljenju izvedemo molekularno-genetsko testiranje. Določimo status mutacij v tarčah sistemskega zdravljenja, kar pomaga oblikovati prilagojen pristop.
  2. Dopolnilno sistemsko zdravljenje:
    1. Zdravljenje kožnega melanoma z zdravili se uporablja kot dopolnilno zdravljenje in za preprečevanje metastatske bolezni. 
    2. Dopolnilno sistemsko zdravljenje vključuje uporabo imunoterapije in tarčnih zdravil. Ta pristop se uveljavlja od stadija IIB naprej, odvisno od rezultatov molekularno-genetskih preiskav.
  3. Neoadjuvantno sistemsko zdravljenje:
    1. Za to vrsto zdravljenja se odločamo pri bolnikih s stadijem III, pri katerih so prisotni klinično odkriti zasevki v regionalnih bezgavkah. Odločitev sprejmemo po sklepu na multidisciplinarnem konziliju.
  4. Sistemsko zdravljenje bolnikov z napredovalo boleznijo:
    1. Zdravljenje napredovale bolezni z oddaljenimi zasevki  predlagamo na podlagi mnenja multidisciplinarnega konzilija. Upoštevamo rezultate molekularno-genetskega testiranja, obseg bolezni, prisotne simptome, zmogljivost bolnika in sočasne bolezni. Sistemsko zdravljenje je lahko tudi del paliativnega zdravljenja z namenom obvladovanja težav in ohranjanja kakovost življenja.

Pri vsakem koraku zdravljenja se osredotočamo na prilagajanje zdravljenja posameznim potrebam, morebitnim neželenim učinkom in zagotavljanju najboljše možne skrbi za naše bolnike. Za podrobnejše informacije ali vprašanja se obrnite na našo strokovno ekipo.

6. Podporno zdravljenje

Podporno zdravljenje pri kožnem melanomu je osredotočeno na pomoč bolnikom pri soočanju z neželenimi učinki bolezni in zdravljenja ter za izboljšanje kakovosti življenja. Zagotavljamo celovit pristop, ki med drugim zajema psihološko podporo, fizioterapijo, obvladovanje neželenih učinkov zdravljenja…. 

Podporno zdravljenje bolnikov s kožnim melanomom se nenehno prilagaja posameznikovim potrebam. Izvaja ga multidisciplinarni tim, ki vključuje zdravnike, medicinske sestre, psihologe, fizioterapevte in druge strokovnjake, s ciljem zagotavljanja celovite oskrbe bolnika s kožnim melanomom.