Skoči do osrednje vsebine
Donacije

O nas

Kdo smo

Onkološki inštitut Ljubljana je v več kot 85-letni zgodovini postal vodilna ustanova v Sloveniji na področju onkologije, ki skrbi za čim boljše obvladovanje raka v Sloveniji. Na Onkološkem inštitutu Ljubljana obravnavamo približno 70 % vseh bolnikov z rakom v državi. Zavezani smo kakovosti, odličnosti in celostnemu pristopu do vsakega bolnika. Naši zdravstveni timi, sestavljeni iz izkušenih strokovnjakov različnih strok in profilov, si prizadevajo zagotoviti vrhunsko multidisciplinarno zdravstveno oskrbo in bolnikom nuditi podporo na vsakem koraku obravnave.

Danes je Onkološki inštitut Ljubljana celovit nacionalni onkološki center, ki opravlja naloge s področja preprečevanja, diagnostike in zdravljenja raka ter celostne rehabilitacije in paliativne oskrbe. Kot osrednji onkološki center skrbimo za uravnotežen in pravilen razvoj onkologije v celi državi. Zato imata tudi izobraževanje in raziskovanje na inštitutu poseben pomen, saj sta temeljni obliki aktivnosti, ki omogočata pridobivanje in širjenje znanja.

Onkološki inštitut Ljubljana že od leta 1950 spremlja zunanje okolje, v katerega je vpeto njegovo delo, in sicer z vodenjem in dejavnostjo državnega Registra raka Republike Slovenije (RRRS), nacionalnih kliničnih registrov za nekatere najpogostejše rake in bolnišničnega registra Onkološkega inštituta Ljubljana, ki omogoča podrobnejši pregled nad bolniki, zdravljenimi na inštitutu. 

Smo tudi upravljalec Državnega programa obvladovanja raka, v okviru katerega usmerjamo razvoj obravnave bolnikov z rakom na državni ravni z zagotavljanjem najvišje možne kakovosti in strokovnosti, ki naj bo enako dostopna vsem bolnikom. Glavni cilj je upočasniti povečanje zbolevnosti za rakom, zmanjšati umrljivost zaradi raka, povečati preživetje onkoloških bolnikov in izboljšati kakovost življenja bolnikov.

Vizija in cilji

Visoka kakovost zdravljenja in zdravstvene nege ter intenzivna dejavnost v raziskovanju in izobraževanju sta Onkološkemu inštitutu Ljubljana zagotovili mesto med najboljšimi centri za onkologijo v srednji Evropi. Naša osnovna vizija je ostati vodilni zavod na področju onkologije v Sloveniji in se tudi v prihodnje uvrščati med vodilne onkološke centre v Evropi.

Za uresničitev vizije si je inštitut zadal jasno začrtane cilje na vseh področjih svojega delovanja.

Na strokovnem področju je cilj OI udejanjiti multidisciplinarni pristop k celostni obravnavi onkološkega bolnika ob zagotavljanju skladnega razvoja vseh strok v onkologiji, kar omogoča OI opravljati funkcijo celostnega centra na državni ravni. Pomemben cilj je postavitev in preverjanje smernic (priporočil) z minimalnimi standardi zdravljenja na področju onkologije za Slovenijo, kar lahko zagotavlja skladne pristope pri odkrivanju in zdravljenju rakavih bolezni na sekundarni ravni za celotno državo. Cilj je tudi krepitev mednarodnih povezav in sodelovanje z izmenjavo strokovnjakov na vseh strokovnih področjih.

Na pedagoškem področju je cilj OI ostati referenčna nacionalna ustanova za obe medicinski fakulteti, visoke strokovne zdravstvene šole in druge zdravstvene šole tako na srednješolskem, dodiplomskem kot tudi na podiplomskem nivoju ter postati mednarodna izobraževalna ustanova za vse stroke na področju onkologije.

Na raziskovalnem področju je cilj OI širitev in izboljšanje koordinacije raziskovalnega dela na področju onkologije v Sloveniji in uveljavitev v evropskih raziskovalnih projektih.

Na področju financiranja je cilj pridobivanje zadostnih sredstev za omogočanje stabilnega poslovanja in razvoja ter povečanje vpliva na politiko razporejanja sredstev v zdravstvu v korist onkologije kot ene izmed nacionalnih prioritet. Dodatni cilj je tudi pridobivanje dodatnih sredstev zunaj omejenih (pogodba z ZZZS) javnih virov – trženje zdravstvenih storitev.

Na področju prostorske ureditve in opreme je cilj razširiti in nadgraditi Onkološki inštitut ter pridobiti ustrezno medicinsko opremo ter jo pozneje tudi vzdrževati in nadomeščati.

Strateški cilji v obdobju 2021–2026

Na strokovnem področju skrbimo za širok obseg raziskovalnih in izobraževalnih dejavnosti, ter za dodiplomsko in podiplomsko izobraževanje vseh zdravstvenih profilov ter drugih strokovnjakov s področja onkologije. V naslednjih letih načrtujemo pridobitev naziva centra za celostno obvladovanje raka po merilih akreditacije OECI (Organisation of European Cancer Institutes). Pri zagotavljanju kakovostne obravnave izhajamo iz multidisciplinarnega pristopa k celostni obravnavi onkološkega bolnika, pri čemer se zavzemamo za uveljavljanje izdelanih smernic (priporočil) kot minimalnega onkološkega standarda v Sloveniji. 

Digitalna transformacija je naša razvojna prioriteta. Z vpeljavo ustreznih strojnih in programskih informacijskih tehnologij stremimo k zagotavljanju kar največje učinkovitosti zdravljenja in varnosti bolnikov. Na ta način bomo optimizirali in posodobili način dela naše bolnišnice, sledili razvoju področja informacijskih tehnologij v zdravstvu in poskrbeli za bolj kakovostno sledenje potrebam bolnikov. 

Zaposlene postavljamo v ospredje in omogočamo napreden, celosten, sistemski pristop k razvoju človeških potencialov. Pri tem raziskujemo in poskušamo izkoristiti vse priložnosti v okvirjih sistema javnega zdravstva ter s strateškim planiranjem na podlagi dejstev, ki sledijo projekcijam glede incidence, zbolevnosti in strategiji samega razvoja inštituta, vplivati na uspešen razvoj kadrov. 

Doseganje stabilnosti finančnega poslovanja, zagotavljanje plačilne sposobnosti in obvladovanja stroškov so naše ključne finančne usmeritve, ki jih nameravamo v naslednjem strateškem obdobju podpreti s povečevanjem obsega izvajanja zdravstvenih programov preko določitve mreže onkološke dejavnosti preko delovne skupine DPOR. Po potrebi bomo širili obseg zdravstvene dejavnosti z novimi presejalnimi programi, širitvijo kirurške zdravstvene dejavnosti, širitvijo samoplačniške dejavnosti, ter drugimi ukrepi.

Mednarodno sodelovanje

Onkološki inštitut je član dveh mednarodnih združenj, ki skrbita za povezave med vsemi udeleženimi v prevenciji kot tudi zdravljenju raka. Tako izpolnjuje svoje poslanstvo vključevanja v aktivnosti globalnega nadzora raka.

UICC – International Union Against Cancer je edina mednarodna nevladna organizacija, ki skrbi za globalni nadzor raka. Njena vizija je svet, kjer rak za prihodnje generacije ne bo več ogrožajoča bolezen. Njeno poslanstvo je graditi in voditi globalni nadzor raka.

OECI – Organization of European Cancer Institutes je organizacija, ki povezuje evropske onkološke inštitute, da bi spodbujala njihovo sodelovanje in utrjevala vlogo vseobsegajočih onkoloških centrov v Evropi. Cilj delovanja je preventiva, zdravljenje in podpora bolnikom z rakom.

Evropske referenčne mreže (ERN) -  leta 2017 je bilo ustanovljeno štiriindvajset evropskih referenčnih mrež, katerih cilj je izboljšati zdravstveno oskrbo evropskih bolnikov z redko boleznijo. Ti bolniki namreč pogosto ne prejmejo potrebne oskrbe ali pa ustrezno zdravljenje po postavljeni diagnozi prejmejo z veliko zamudo. ERN med seboj povezuje zdravstvene strokovnjake iz različnih ustanov in področij v Evropi. Pričakuje se, da bodo evropski bolniki z redko boleznijo lahko tako pogosteje in hitreje dostopali do ustrezne strokovne oskrbe. Prav tako se bodo lahko s pomočjo ERN vključevali v raziskave, ki bodo prispevale k hitrejšemu razvoju novih smernic obravnave bolnikov z redkimi boleznimi. Z mrežo se lahko posvetuje samo zdravnik.

Onkološki inštitut je član dveh ERN mrež: