Skoči do osrednje vsebine
Donacije

Vrste raka

Rak žolčnega sistema

Epidemiologija in dejavniki tveganja

Med rake žolčnega sistema spadajo rak žolčnika in rak žolčnih vodov. Predstavljajo 2 % vseh rakov. V Sloveniji je v letu 2021 za rakom žolčnika in žolčnih vodov na novo zbolelo 220 ljudi.

Nevarnostni dejavniki za nastanek raka žolčnika so: žolčni kamni, predvsem v povezavi s kroničnim vnetjem žolčnika, žolčni polipi, t.i. porcelanasti žolčnik ter nekatere rakotvorne snovi iz okolja.

Nevarnostni dejavniki za nastanek raka žolčnih vodov so: sklerozantno vnetje žolčnih vodov, dedne spremembe v obliki cist, propadanje jetrnih celic s tvorbo pigmentnih kamnov in prisotnost parazitov v žolčnih vodih.

Bolezenski znaki in preventiva

Simptomi rakov žolčnega sistema so neznačilni, najpogosteje se pojavljajo anoreksija, slabost, bolečine v trebuhu, hujšanje, akutno vnetje žolčnika, zlatenica s srbenjem kože ter patološki jetrni testi. Skoraj petino jih odkrijemo slučajno med operacijo žolčnika.

Diagnoza in stadij bolezni

Zgodnejše odkrivanje rakov žolčnega sistema ni možno, ob sumu na bolezen opravimo naslednje diagnostične slikovne preiskave trebuha: rentgensko slikanje žolča in žolčnih vodov s kontrastnim sredstvom, CT trebuha in dvojni ultrazvok. Od preiskav krvi opravimo osnovne preiskave krvne slike ter biokemične preiskave, ki lahko pokažejo povečane vrednosti bilirubina in bolezenske spremembe jeter.

Osnove zdravljenja in spremljanje bolnikov po zaključenem zdravljenju

Osnovni način zdravljenja rakov žolčnega sistema je kirurško zdravljenje. Če je rak žolčnika lokalno omejen, je dovolj operacijska odstranitev žolčnika (holecistektomija), če pa je bolezen lokalno razširjena, se opravi odstranitev žolčnika, dela jeter, peritoneja in bezgavk ter včasih tudi žolčnega voda.

Ko je bolezen napredovala, pride v poštev paliativno zdravljenje z drenažo žolča in vstavitvijo opornic v žolčne vode.

Učinkovitega standardnega sistemskega zdravljenja za enkrat ni.