Skoči do osrednje vsebine
Donacije

Podporno zdravljenje

Genetsko svetovanje

Napotitev na genetsko svetovanje

V Ambulanto za onkološko genetsko svetovanje lahko bolnika napoti osebni zdravnik ali specialist, ki trenutno obravnava posameznika, in sicer glede na spodaj naštete kriterije ob sumu na prisotnost dednega sindroma za raka.

V ambulanto je mogoče napotiti posameznika, ki ne izpolnjuje v nadaljevanju naštetih kriterijev, a pri njem obstaja utemeljen sum, da so rakave bolezni ali benigni tumorji pri njem ali v njegovi družini lahko dedno pogojeni. V tovrstnih primerih je zaželeno, da se zdravnik pred napotitvijo posvetuje z Ambulanto za onkološko genetsko svetovanje na Onkološkem inštitutu Ljubljana (genetika(at)onko-i.si).

Genetsko testiranje se opravlja na Oddelku za molekularno diagnostiko Onkološkega inštituta Ljubljana.

Čakalna doba za obravnavo  se zaradi velikega porasta napotitev bolnikov z rakom, ki potrebujejo izvid za načrtovanje zdravljenja, vsak mesec močno podaljšuje. Zato vas vljudno prosimo za razumevanje.

Vsi, ki so napoteni v genetsko ambulanto zaradi načrtovanja preventivnih ukrepov, bodo obravnavani glede na razpoložljiva prosta mesta in triažo, ki jo opravi specialist klinične genetike po prejemu celotne zahtevane dokumentacije.

Če sta potrebna prednostna genetska obravnava in testiranje zaradi načrtovanja zdravljenja rakave bolezni in je to jasno navedeno na napotnici s strani napotnega zdravnika, potem je napoteni obravnavan v skladu s stopnjo nujnosti, ki jo je na napotnici označil napotni zdravnik.

Če na katerokoli od spodnjih vprašanj odgovorite z DA, je smiselno, da se posvetujete z osebnim zdravnikom glede napotitve na onkološko genetsko obravnavo:

Ali je bila pri vas ali pri katerem od vaših krvnih sorodnikov odkrita genetska okvara (oz. mutacija/patogena različica), ki je povezana z visoko ogroženostjo za raka?
Da/Ne

Ali je bila pri vas ali pri katerem od vaših krvnih sorodnikov v prvem ali drugem kolenu (mama, oče, brat, sestra, stric, teta, dedek, babica, vaš otrok) postavljena katera od naštetih diagnoz: rak debelega črevesa ali rak telesa maternice pred 50. letom, rak dojk pred 50. letom, rak dojk na obeh dojkah, rak dojk pri moškem, rak jajčnikov, rak trebušne slinavke, metastatski rak prostate?
Da/Ne

Ali sta v vaši družini dva ali več sorodnikov po isti krvni veji zbolela za rakom prostate ali rakom dojk (ne glede na starost ob diagnozi)? 
Da/Ne

Ali imate v vaši družini po isti krvni veji sorodnika (oz. sorodnico) z rakom debelega črevesja ali maternice (ne glede na starost ob diagnozi) in je po tej krvni veji prisoten še kateri izmed naštetih rakov: rak želodca, trebušne slinavke, jajčnikov, sečil, možganov, žolčnega sistema ali tankega črevesja?
Da/Ne

V kolikor so v vaši družini prisotne druge diagnoze rakavih bolezni, jih, prosimo, posredujte zdravniku, ki bo presodil glede ustreznosti napotitve na genetsko svetovanje (navedite sorodstveno vez, diagnozo raka in starost ob diagnozi).

Kaj je genetsko svetovanje in testiranje pri bolnikih z rakavo boleznijo?

Genetske napake v zarodnih celicah se lahko prenašajo iz generacije v generacijo, kar povečuje tveganje za diagnosticiranje rakave bolezni v družini. V družinah s prepoznano genetsko okvaro, ki je povezana z večjo ogroženostjo, so določene rakave bolezni diagnosticirane pogosteje in pri mlajših posameznikih, kot bi pričakovali. Če nekdo podeduje okvarjen gen, še ne pomeni nujno, da bo zbolel za rakom, vendar pa se poveča verjetnost za določene vrste raka – odvisno od okvarjenega gena.

Pri nosilcih genetskih okvar je pomembno, da s presejanjem začnemo prej. Po drugi strani pa z genetskim testiranjem bolnikov z določenimi vrstami raka iščemo tiste, ki so najverjetneje zboleli zaradi podedovane genetske okvare. Posledično lahko organiziramo genetsko testiranje za svojce, bolnikom pa ponudimo genetskemu izvidu prilagojeno zdravljenje in presejanje za druge rake, za katere bi bili lahko ogroženi.

Bolnikom in njihovim svojcem z dednimi sindromi za raka na Onkološkem inštitutu Ljubljana omogočamo genetski posvet, genetski test, posvet pri kliničnem psihologu, multidisciplinarno obravnavo, oceno ogroženosti za raka, presejanje za rake, za katere so bolj ogroženi, preventivne operacije, ciljano zdravljenje in tudi vključevanje v mednarodne raziskave z omenjenega področja.

Posameznik, ki pridobi napotnico za genetsko obravnavo, nas v času uradnih ur kontaktira po telefonu oz. po elektronski ali navadni pošti. Paciente najprej zaprosimo za čimbolj natančne podatke o postavljenih diagnozah raka v družini. Na podlagi teh podatkov nato izrišemo družinsko drevo, ki je pomembno orodje za ugotavljanje družinske obremenjenosti za rakave bolezni. Poleg tega uporabljamo tudi druga orodja za oceno verjetnosti prisotnosti dedne okvare in izračun ogroženosti zdravega posameznika, da zboli za rakom. Na podlagi pridobljenih informacij zdravnik – klinični genetik odredi nadaljnjo obravnavo. Pred testiranjem posamezniku oziroma družini natančno razložimo, kaj lahko od testiranja pričakujejo, kakšni so možni rezultati testa in ukrepi glede na izvid. Po pisni privolitvi posamezniku odvzamemo vzorec krvi in opravimo genetsko testiranje. Po prejemu rezultatov testiranja v primeru pomembnih najdb posameznika ponovno povabimo na svetovanje, na katerem mu razložimo pomen genetskega izvida in svetujemo nadaljnje ukrepe. Vsi obravnavani pacienti imajo možnost posveta s kliničnim psihologom.

Kdaj pomislimo na prisotnost dednega sindroma za raka?

Na prisotnost dednega sindroma za raka pomislimo, kadar v družini več posameznikov zboli za isto diagnozo raka ali za raki, ki se lahko pojavljajo v sklopu do sedaj znanih dednih sindromov za raka.

Na prisotnost genetske okvare pomislimo tudi pri bolnikih s točno določeno rakavo diagnozo oz. podtipom raka (na primer rak dojk pri moških, medularni rak ščitnice, difuzni rak želodca pri mlajših), pri posameznikih z več diagnozami raka in pri tistih, ki zbolevajo več kot 10 let prej v primerjavi s splošno populacijo.

 

Koga napotiti na genetski posvet?

Merila za najpogostejše dedne sindrome za raka, kadar je verjetnost, da bomo našli genetsko okvaro, velika in je smiselna napotitev na onkogenetsko obravnavo:

Genetsko svetovanje na Onkološkem inštitutu zagotavlja Oddelek za onkološko klinično genetiko v sodelovanju z Oddelkom za molekularno diagnostiko.

Ambulanta za onkološko genetsko svetovanje


E-naslov: genetika(at)onko-i.si
Telefon: 01 5879 649
Uradne ure: pon.–pet. od 9.00 do 13.00

Napoteni se pred dogovorjenim svetovanjem najprej zglasi v sprejemni pisarni v pritličju stavbe D na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Informacijo o lokaciji Ambulante za onkološko genetsko svetovanje prejme v sprejemni pisarni in na vabilu za obravnavo.

VZS koda: 2587 – Onkološko genetsko svetovanje/testiranje

POMEMBNO: Samoplačniških storitev ne izvajamo.