Sektor laboratorijske diagnostike
Oddelek za molekularno diagnostiko
Oddelek za molekularno diagnostiko, ustanovljen leta 2005, je zasnovan kot diagnostično-raziskovalni oddelek. Diagnostična dejavnost vključuje izvedbo in uvajanje molekularno-genetskih metod in testov s področja molekularne diagnostike raka, raziskovalno delo pa poteka v sklopu različnih raziskovalnih projektov.
Sprejem vzorcev poteka vsak delovni dan od 8. do 15. ure, na Oddelku za molekularno diagnostiko v stavbi B Onkološkega inštituta Ljubljana v 2. nadstropju.
Molekularna diagnostika raka temelji na podlagi poglobljenega znanja o molekularno-bioloških značilnostih posameznih vrst raka. Molekularna diagnostika raka na našem oddelku je usmerjana v dve glavni področji – področje dednih rakov in področje sporadičnih rakov. V okviru dednih rakov testiramo posameznike iz družin obremenjenih z različnimi dednimi oblikami raka, ki so napoteni k nam v sklopu genetskega svetovanja. V okviru sporadičnih rakov izvajamo genotipizacijo tumorjev in limfomsko diagnostiko. Posebno področje našega dela predstavlja farmakogenetika za oceno napovedi presnavljanja zdravil.
Oddelek za molekularno diagnostiko ima veljavno dovoljenje za delo Ministrstva za zdravje RS (št. dovoljenja: 0600-13/2021/9). Pri načrtovanju in oblikovanju laboratorijskega procesa sledimo strokovnim in tehničnim pogojem pravilnika in standardu za medicinske laboratorije ISO 15189, »Medicinski laboratoriji - Zahteve za kakovost in kompetentnost«.
Strokovna usposobljenost
Oddelek sestavljajo usposobljeni in visoko izobraženi strokovnjaki ter strokovnjakinje biologije, biotehnologije, biokemije, farmacije, veterine in laboratorijski tehniki, ki skrbijo za visoko kakovost izvedbe molekularno-genetskih preiskav. Naš oddelek je visoko tehnološko opremljena celovita enota. Naš cilj je, da opravimo vso laboratorijsko delo znotraj oddelka, skladno z mednarodnimi in domačimi smernicami. Na ta način skrbimo, da je vsem slovenskim onkološkim bolnikom zagotovljena najsodobnejša molekularna diagnostika brez dodatnih stroškov za bolnike. Za kontrolo kakovosti izvedbe preiskav dodatno skrbimo z notranjim nadzorom in zunanjo oceno kakovosti rezultatov. Prek različnih organizacij za zunanjo oceno kakovosti, kot so EMQN, GenQA, in RCPAQAP, redno pridobivamo certifikate o kakovosti svojega dela.
Naše raziskovalno delo poteka v obliki domačih raziskovalnih projektov in sodelovanja v mednarodnih projektih na področju onkologije. Posebno obliko raziskovalnega dela predstavlja konstantno uvajanje in validacija novih metod s področja onkološke molekularne diagnostike. S tem zagotavljamo v evropskih merilih nadpovprečno raven kakovosti in dostopnosti molekularne diagnostike za slovenske onkološke bolnike.