O raku
Zdravljenje
Zdravljenje raka se nenehno razvija, saj nove raziskave in odkritja ves čas spreminjajo potek obravnave bolnikov z rakom. Odločitev, katera kombinacija zdravljenja je prava za posameznega bolnika, je ključnega pomena. Zato je zaupanje odločitvam zdravstvenega osebja, ki se ukvarjajo z zdravljenjem različnih vrst raka, izredno pomembno.
Zdravljenje raka je odvisno predvsem od vrste tumorja, njegove velikosti in razširjenosti (stadija), od lastnosti rakastih celic v tumorju, pa tudi od tega, kakšno je bolnikovo splošno zdravstveno stanje.
Odločitev o vrsti zdravljenja izbere multidisciplinarni tim
Pri raku je odločitev o prvem načinu zdravljenja izjemno pomembna. Ko s preiskavami potrdimo, da je oseba zbolela za rakom, je pomembno, da v čim krajšem času sprejmemo odločitev o načinu zdravljenja.
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana najprimernejše, posameznemu bolniku prilagojeno zdravljenje izbere multidisciplinarni tim, skupina strokovnjakov, ki se poglobljeno ukvarja z neko vrsto raka. Multidisciplinarni tim zdravnikov sestavljajo onkološko usmerjeni kirurg, radioterapevt in internistični onkolog, po potrebi pa tudi specialisti različnih drugih diagnostičnih in terapevtskih strok. Bolnike timsko obravnavajo na konzilijih, ki so enkrat tedensko na Onkološkem inštitutu in/ali na drugih specialističnih ustanovah po Sloveniji.
Pri svojih odločitvah zdravniki ravnajo po predhodno sprejetih in zapisanih priporočilih zdravljenja za posamezne vrste raka. Te smernice se nenehno prilagajajo novim načinom zdravljenja.
Sodobne metode zdravljenja
Z novimi spoznanji o raku se je odprla možnost usmerjenega, posameznemu bolniku prilagojenega zdravljenja. Strokovnjaki na Onkološkem inštitutu Ljubljana raka zdravijo s široko paleto tehnik in pristopov, vključno z visokotehnološkimi diagnostičnimi orodji in najsodobnejšimi metodami zdravljenja.
Glavni načini zdravljenja, ki jih med seboj pogosto kombiniramo, so:
Sistemsko zdravljenje
Sistemsko zdravljenje poteka z učinkovitimi zdravili, ki uničujejo rakaste celice in zavirajo njihovo rast. Pri zdravljenju raka z zdravili uporabljamo: citostatike oziroma kemoterapijo, hormonska zdravila, tarčno zdravljenje in imunoterapijo.
Obsevanje
Radioterapija je zdravljenje malignih bolezni z ionizirajočim sevanjem. Uvrščamo jo med lokalne načine zdravljenja, saj je njen učinek omejen na mesto absorpcije ionizirajočih žarkov. Obsevanje je pri nekaterih rakih lahko edini način zdravljenja, večino bolnikov z rakom pa danes zdravimo s kombinacijo operacije, obsevanja in sistemskega zdravljenja.
Kirurgija
Kirurgija je najstarejša in tudi danes najpogostejša oblika zdravljenja raka, operiranih je okrog 60 % bolnikov z rakom. Vsakdanja praksa kirurgije sledi trendom v razvoju operativnih tehnik, s poudarkom na čim večji ohranitvi oblike in funkcije organov ter s tem kakovosti življenja. Vse pogosteje pa se kombinira z drugimi načini zdravljenja, kot sta radioterapija in različne vrste sistemskega zdravljenja.