Vrste raka
Rak zunanjega spolovila
Epidemiologija in dejavniki tveganja
Obolevnost raka zunanjega spolovila je majhna, predstavlja 4-5 % vseh bolnic z rakom rodil. Nevarnostni dejavnik je okužba s HPV.
Bolezenski znaki
Običajen znak je razjeda na zunanjem spolovilu, ki krvavi ali boli. Ob napredovanju bolezni se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in bolečine v predelu dimelj zaradi povečanih bezgavk.
Diagnoza in stadij bolezni
Osnovna diagnostična preiskava je ginekološki pregled in biopsija sumljive spremembe. Pri sumu na razširjeno bolezen dodatno opravimo pregled sečnega mehurja (cistoskopija), pregled danke (rektoskopija), UZ- ali CT-preiskave.
Po opravljenih preiskavah za določitev bolezni opredelimo stadij po FIGO-klasifikaciji.
Osnove zdravljenja in spremljanje bolnic po zaključenem zdravljenju
Osnova zdravljenja raka zunanjega spolovila je operativni poseg glede na stadij bolezni – izrez spremembe, enostaven izrez zunanjega spolovila (enostavna vulvektomija) ali radikalen izrez zunanjega spolovila (radikalna vulvektomija) z ali brez izreza regionalnih bezgavk (regionalna limfadenektomija). V določenih primerih operaciji sledi pooperativno obsevanje. Kemoterapevtike uporabljamo za povečanje občutljivosti celic (senzibilizacija) na obsevanje.
Prvi dve leti po zaključenem zdravljenju priporočamo klinični in ginekološki pregled na štiri mesece, nato na šest mesecev. Odvzem brisa materničnega vratu se opravi enkrat na leto.