Skoči do osrednje vsebine
Donacije

Vrste raka

Rak penisa

Epidemiologija in dejavniki tveganja

Rak penisa je zelo redek rak. Večina bolnikov je starejših od 60 let. V Sloveniji za rakom penisa zboli približno 10 bolnikov letno.

Dejavniki tveganja so fimoza (prirojena ali pridobljena zožitev kožice penisa), kajenje, kronično vnetje in okužba s HPV 16 in 18. Obrezovanje zmanjša pojavnost raka penisa za več kot trikrat.

Bolezenski znaki

Znaki raka penisa so površinske spremembe, infiltrativne spremembe z razjedami ali rdečina na glavici ali koži penisa. Pri razsejani bolezni so lahko povečane bezgavke v dimljah.

Diagnoza in stadij bolezni

Osnova diagnostike sta natančna anamneza o bolnikovih težavah in klinični pregled. Patohistološki pregled vzorca spremenjenega tkiva nam dokončno potrdi diagnozo. Razširjenost bolezni določimo s slikovnimi preiskavami (UZ in MR) ter s histološkim pregledom odstranjenih dimeljskih bezgavk.

Glede na opravljene preiskave razvrstimo bolnika v klinični stadij po TNM-klasifikaciji.

Osnove zdravljenja in spremljanje bolnikov po zaključenem zdravljenju

Bolnike z omejeno obliko bolezni zdravimo kirurško. Pri površinskih tumorjih pride v poštev izrez tumorjev, krioterapija ali laserska koagulacija, pri tumorjih kožice penisa obrezovanje, pri obsežnejših tumorjih delna ali popolna odstranitev penisa in ob povečanih dimeljskih bezgavkah tudi radikalna odstranitev dimeljskih bezgavk. Namesto kirurškega zdravljenja se lahko odločimo tudi za radikalno obsevanje penisa, ki več kot polovici bolnikov omogoča ohranitev penisa.

Pooperativno obsevanje penisa oziroma dimelj izboljša lokalni nadzor nad boleznijo. Kemoterapija je pri raku penisa slabo učinkovita.