Skoči do osrednje vsebine
Donacije

Vrste raka

Rak debelega črevesja in danke

Epidemiologija in dejavniki tveganja

Rak debelega črevesa in danke je ena najpogostejših rakavih bolezni. Pojavnost raka debelega črevesa in danke je v zadnjih letih v stalnem porastu, v Sloveniji v povprečju zboli okoli 1400 ljudi letno. Najpogosteje se pojavlja po 60. letu. Predstavlja drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi raka.

Nevarnostni dejavniki za nastanek raka debelega črevesa in danke so: starost, alkohol, kajenje, mesna, z živalskimi maščobami bogata prehrana, malo vlaknin v prehrani, premalo gibanja, kronična vnetna črevesna bolezen in polipi.

Pojavlja se v dednih oblikah v sklopu družinske adenomatozne polipoze in dednega nelipoznega raka, poleg tega je tudi povečano tveganje za nastanek raka debelega črevesa in danke ob pojavljanju v ožjem sorodstvu. 

Bolezenski znaki

Znaki bolezni so odvisni od lokacije tumorja. Pri tumorjih, ležečih na levi strani debelega črevesa, se lahko pojavijo krči, bolečine v trebuhu, kri v blatu oziroma črno blato ter izmenjevanje zaprtij z drisko. Pri tumorjih, ležečih na desni strani debelega črevesa, se pojavijo krči, izguba telesne teže, kri v blatu ali spremembe pogostosti odvajanja blata. Pri tumorjih, ležečih v danki, se pojavijo krvavitve, občutek nepopolne izpraznitve črevesa pri odvajanju blata ter sprememba oblike in trdnosti blata. Tumorji kjerkoli v debelem črevesu ali danki lahko ob napredovali rasti povzročijo zaporo črevesja (ileus). Ob področno napredovali rasti lahko pride do hidronefroze (otekanje ledvic zaradi zastajanja seča) ali rektovezikalnih in rektovaginalnih fistul (nenormalne povezave v obliki kanala med danko in sečnikom oziroma danko in nožnico). Ob postavitvi diagnoze ima več kot polovica bolnikov področno napredovalo bolezen, približno 15 % ima zasevke v oddaljenih organih. Rak debelega črevesa in danke najpogosteje zaseva v jetra, pljuča in kosti.

Diagnoza in stadij bolezni

Osnovne diagnostične preiskave so: digitorektalni pregled (pregled danke s prstom), endoskopske preiskave celotnega ali dela debelega črevesa in danke, ki nam tudi omogočijo odvzem vzorcev za patohistološki pregled ter slikovne preiskave UZ, CT in MRI, s katerimi opredelimo področno razširjenost bolezni. Z RTG prsnih organov opredelimo razširjenost bolezni v pljučih. Kontroliramo krvno sliko, opravimo biokemične preiskave ter določimo tumorska označevalca CEA in CA 19-9. 

Moškim in ženskam, starim od 50 do 74 let, je namenjen državni Program Svit – to je program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Če dobite vabilo za preventivni pregled, se odzovite in vključite v program.

Več na povezavi http://www.program-svit.si.