Sektor presejalnih programov in onkološke klinične genetike
Oddelek za državni presejalni program za raka dojk DORA
Oddelek upravlja in izvaja Državni presejalni program za raka dojk DORA, ki ga vodi Onkološki inštitut Ljubljana. Leta 2008 je bila v programu DORA na Onkološkem inštitutu Ljubljana slikana prva ženska, nato so bile postopoma do leta 2017 vanj vključene vse ženske med 50. in 69. letom starosti, ki jih vsaki dve leti povabimo na presejalno mamografijo (rentgensko slikanje dojk). Ključni cilj programa je z zgodnjim odkrivanjem zmanjšati umrljivost zaradi raka dojk v ciljni populaciji žensk za 25 do 30 odstotkov. Letno povabimo na presejalno mamografijo okoli 140.000 žensk, udeležba povabljenih žensk je več kot 75-odsotna, pri okoli 600 ženskah odkrijemo raka dojk, večinoma na začetni stopnji, ko ga ženska sama še ne more zaznati in je zdravljenje praviloma zelo uspešno.
V oddelku izvajamo upravljavske storitve programa za celo državo: vodenje in upravljanje programa, vključno s pripravo poročil o delovanju programa in spremljanje kazalnikov kakovosti, centralno vabljenje žensk na presejalne mamografije na 19 lokacij v javnozdravstvenih zavodih (bolnišnicah in zdravstvenih domovih) in v mobilnih enotah, načrtovanje slikanj na vseh lokacijah, nadzor kakovosti dela osebja in tehnične opreme, izobraževanje, promocijo, raziskovanje in celotno informacijsko podporo programa.
Oddelek skrbi tudi za izvajanje zdravstvenih storitev. Zdravstvene storitve vključujejo slikanje žensk (presejalne mamografije), odčitavanje mamografskih slik, konsenze, dodatne obravnave ter multidisciplinarne sestanke pred in po operacijah sprememb v dojkah.
Program DORA deluje po strogih evropskih smernicah kakovosti, pri čemer upravljanje programa in izvajanje zdravstvenih storitev celovito opredeljujejo Programske smernice DORA. Danes predstavlja evropski primer presejalnega programa za raka dojk in učni center za države, kjer take programe šele uvajajo. Prepoznan je med uglednimi tujimi institucijami in organizacijami, ki se posvečajo razvoju stroke presejanja za raka dojk, in predstavlja vzorčni primer vzpostavljanja mednarodne akreditacije za presejalne programe za raka dojk.
Strokovna usposobljenost
V programu DORA si prizadevamo, da ženske sprejmemo v prijaznem okolju, da izvide prejmejo hitro in da jim zagotovimo strokovno ter varno obravnavo. Z rednim izobraževanjem in usposabljanjem skrbimo za visoko kakovostno obravnavo žensk in nadzor kakovosti v vseh postopkih, ki jih ženska opravi v programu DORA. Predana in osredotočena ekipa strokovnjakov, ki redno sodeluje v več mednarodnih in slovenskih raziskovalnih projektih, sooblikuje smernice presejanja za raka dojk tako v Sloveniji kot tujini.
Ekipo programa DORA na Onkološkem inštitutu Ljubljana sestavljajo posebej za program DORA usposobljeni in izobraženi sodelavci z visokimi kompetencami in poglobljenimi znanji. Večino predstavljajo diplomirane radiološke inženirke in diplomirani radiološki inženirji, ki za izvajanje presejalne mamografije potrebujejo dodatna strokovna usposabljanja. Izkušene zdravnice in zdravniki radiologi pregledajo vsako mamografsko sliko in vodijo dodatne obravnave žensk ter multidisciplinarne konzilije, kjer natančno pregledajo vse izvide žensk in se odločajo o nadaljnjem zdravljenju. V programu DORA sodelujejo tudi specialisti javnega zdravja in analitiki, ki skupaj pripravljajo poročila in redno vrednotijo uspešnost programa s kazalniki kakovosti. Za upravljanje programa skrbijo vodja programa in njena namestnica, radiolog, specialistka javnega zdravja, analitik, vodja radioloških inženirjev in njena namestica, razvojno-raziskovalna sodelavka in svetovalka za odnose z javnostmi ter poslovna sekretarka. V kontaktnem centru programa DORA, kjer oblikujejo urnike s termini presejalnih mamografij za vse vabljene ženske in odgovarjajo na vprašanja žensk, so zaposlene sodelavke s poglobljenimi znanji o komuniciranju, za sprejem žensk na presejalni mamografiji in zdravstvene zapise pa skrbijo zdravstvene administratorke, ki imajo prav tako opravljena dodatna usposabljanja znotraj programa DORA.
Naše delo je posvečeno skrbi za zdravje žensk in stalnemu ozaveščanju ter izobraževanju o pomenu zgodnjega odkrivanja raka dojk.