Sektor presejalnih programov in onkološke klinične genetike
Oddelek za državni presejalni program za raka materničnega vratu ZORA
Na oddelku izvajamo upravljavske storitve Državnega programa ZORA, kot so navedene v Pravilniku o izvajanju državnih presejalnih programov za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka (Ur. l. RS, št. 57/18 in 68/19). Načrtujemo in vodimo program in register ZORA, koordiniramo delo izvajalcev programa ZORA, spremljamo in ocenjujemo kakovost njihovega dela in učinke programa ter poročamo o opravljenem delu in rezultatih. Izvajamo centralno vabljenje žensk na presejalne preglede, aktivnosti za zmanjšanje neodzivnosti, vodimo klicni center za ženske in izvajalce, pripravljamo in razdeljujemo gradiva za ženske in izvajalce, komuniciramo z različnimi javnostmi ter skrbimo za prepoznavnost programa in ozaveščenost ciljnih javnosti. Skrbimo tudi za redna strokovna usposabljanja izvajalcev, razvoj programa v skladu s sodobnimi znanstvenimi spoznanji in evropskimi usmeritvami, povezovanje in vključevanje slovenskega programa v mednarodno skupnost in vodimo Strokovni svet programa ZORA.
Presejalni program za zgodnje odkrivanje in zdravljenje predrakavih in rakavih sprememb materničnega vratu ZORA je prvi organiziran populacijski presejalni program za raka v Sloveniji, ki je bil na državno raven uveden leta 2003, po večletnih pripravah in dveh pilotnih projektih. Visoka pregledanost žensk ter visoka kakovost zdravstvenih storitev v programu ZORA omogočajo pravočasno odkrivanje in zdravljenje predrakavih sprememb materničnega vratu, zato se je zbolevnost za rakom materničnega vratu po uvedbi programa ZORA več kot prepolovila. S temi rezultati lahko Slovenija postane ena izmed prvih evropskih držav, ki bo uspela odpraviti raka materničnega vratu.
Več informacij je dostopnih na spletni strani programa ZORA in v publikaciji 20 let Državnega programa ZORA: Slovenija na poti k odpravi raka materničnega vratu.
Strokovna usposobljenost
Na sedežu programa ZORA deluje multidisciplinarni tim predanih strokovnjakov, ki z vsakodnevnim delom stremi k viziji programa ZORA, da nobena ženska ne bi zbolela ali umrla zaradi raka materničnega vratu, ki ga znamo in zmoremo preprečiti. Ekipo strokovnjakov sestavljamo doktorica znanosti in specialistka javnega zdravja, diplomirane medicinske sestre in diplomirana delovna terapevtka z dodatno univerzitetno izobrazbo s področja informatike ter zdravstvenega in socialnega menedžmenta, magister družboslovne informatike, projektni vodja, novinarka ter doktorica znanosti s področja onkološke psihologije.
Sooblikujemo znanost, stroko in politiko presejanja v Sloveniji in Evropi. Vpeti smo v številne slovenske in mednarodne projekte ter raziskovalne skupine na področju presejanja in odprave raka materničnega vratu ter tudi na drugih področjih, kot so zagotavljanje in nadzor kakovosti v presejanju, personalizirano presejanje, uporaba umetne inteligence v presejanju, vzdržna implementacija presejalnih programov, proučevanje in zmanjševanje neenakosti v presejanju. Smo tudi učna baza za države, ki organizirane presejalne programe šele uvajajo.