Skoči do osrednje vsebine
Donacije

Državni program obvladovanja raka: 15 let napredka za boljšo obravnavo bolnikov z rakom v Sloveniji

• Nacionalni strateški program kot ključ za učinkovito soočanje z izzivi, ki jih prinaša rak

• Število bolnikov z rakom se bo v prihodnje še povečevalo, zato mora rak ostati prioriteta slovenske družbe


Ljubljana, 4. april 2025 – Letos obeležujemo 15 let Državnega programa obvladovanja raka (DPOR), ki je ključni strateški dokument za obvladovanje raka v Sloveniji. Program združuje sistematične ukrepe za preprečevanje raka, zgodnje odkrivanje, zdravljenje ter celostno oskrbo bolnikov z rakom, s ciljem zagotoviti enako kakovostno obravnavo za vse prebivalce Slovenije. Slovenija se lahko ponaša z DPOR, saj njegov uspeh temelji na skupni viziji in sodelovanju vseh ključnih deležnikov. Od leta 2022 program upravlja Onkološki inštitut Ljubljana. V Sloveniji smo v zadnjih 15 letih dosegli izjemne rezultate: povečali preživetje bolnikov z rakom, uvedli vse tri presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka in naredili pomembne korake za izboljšanje kakovosti življenja bolnikov s celostno rehabilitacijo in paliativno oskrbo. Ob tem jubileju v petek, 4. aprila 2025, v Hotelu Mons v Ljubljani poteka strokovni simpozij z udeležbo domačih in tujih strokovnjakov ter nagovorom ministrice za zdravje dr. Valentine Prevolnik Rupel.


Breme raka je veliko, dolgoročno ga lahko obvladujemo le s strateškim pristopom
Rak v Sloveniji, tako kot v drugih razvitih državah, predstavlja eno največjih javnozdravstvenih bremen in je epidemija sodobnega časa. Po podatkih Registra raka je v letu 2021 v Sloveniji za rakom zbolelo več kot 17.000 ljudi, več kot 6.000 jih je umrlo, z izkušnjo raka pa jih med nami živi več kot 130.000. Število novih primerov raka vsako leto narašča za okoli 2 %. Rak ni ena bolezen, temveč skupek več kot sto različnih bolezni, zato so ključni usklajeni ukrepi za preprečevanje, zgodnje odkrivanje in učinkovito zdravljenje. 
Učinkovito obvladovanje raka zahteva jasne cilje, ki povezujejo različne deležnike, finančno vzdržne ukrepe ter sprotno spremljanje njihove učinkovitosti. Razvite države to dosegajo s strateškimi nacionalnimi programi, ki dolgoročno zmanjšujejo breme raka v družbi. Slovenija temu zgledu sledi z državnim programom obvladovanja raka (DPOR), ki v letu 2025 obeležuje 15 let sistematičnih prizadevanj za boljše obvladovanje raka.

Državni program obvladovanja raka povezuje vse ključne deležnike – zdravstveno politiko, stroko in civilno družbo – ter si prizadeva zagotavljati enak dostop do kakovostne onkološke oskrbe. Temelji na mednarodnih priporočilih, prilagojenih slovenskemu zdravstvenemu sistemu, in spodbuja sodelovanje za napredek onkološke prakse in znanosti. 

Dr. Sonja Tomšič, dr. med., koordinatorica Državnega programa obladovanja raka: "V preteklih 15 letih smo z državnim programom postavili trdne temelje za kakovostno onkološko oskrbo, ki naj bo tudi v prihodnje široko dostopna. Kljub dosežkom pa nas čakajo novi izzivi – naraščajoče število bolnikov, pomanjkanje strokovnega kadra in potreba po še bolj učinkoviti preventivi in izboljšanju kakovosti življenja bolnikov od postavitve diagnoze dalje. Naš cilj ostaja jasen: vsak bolnik mora imeti enake možnosti za pravočasno in kakovostno zdravljenje, ne glede na kraj bivanja. Verjamemo, da to lahko dosežemo s strateškim načrtovanjem, vlaganjem v zdravstvene strokovnjake in krepitvijo sodelovanja med vsemi deležniki v sistemu."

»Rak v Sloveniji predstavlja veliko breme za naše državljane in zdravstveni sistem in tega se na ministrstvu močno zavedamo. Hkrati je državni program jasen dokaz, da lahko s strateškim in usklajenim pristopom upočasnimo povečevanje pojavnosti raka, podaljšamo  preživetje bolnikov z rakom in izboljšamo njihovo kakovost življenja. Ob 15-letnici programa smo ponosni na napredek, ki ga je Slovenija dosegla, in si bomo še naprej prizadevali za izboljšanje preventive raka, zgodnje odkrivanje bolezni in zagotavljanje dostopnosti do kakovostne obravnave bolnikov,« je povedala dr. Valentina Prevolnik Rupel, ministrica za zdravje. »Na ministrstvu nas veseli tudi, da je državni program leta 2022 prešel v upravljanje Onkološkega inštituta Ljubljana, kjer sicer majhna, a zelo motivirana ekipa, s podporo vodstva Onkološkega inštituta, učinkovito vodi in koordinira številne deležnike, ki prispevajo k celoviti in kakovostni oskrbi onkoloških bolnikov v državi. Ministrstvo za zdravje bo tudi v prihodnje podpiralo izvajanje Državnega programa obvladovanja raka,« je zaključila ministrica za zdravje. 

Direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Zlata Štiblar Kisić je ob tem jubileju povedala:  »Državni program za obvladovanje raka je v 15 letih pomembno zaznamoval slovenski zdravstveni prostor ter prispeval k zmanjšanju bremena raka v Sloveniji, učinkovitejšemu zdravljenju in boljši skrbi za onkološke bolnike. Število onkoloških bolnikov narašča, izzivi so vse večji. Zato je ključno, da v sodelovanju z vsemi deležniki vlagamo v znanje, inovacije in napredek, predvsem pa, da na prvo mesto postavljamo bolnika. Na Onkološkem inštitutu Ljubljana odgovorno sprejemamo ključno vlogo v tem programu in ostajamo zavezani strokovni odličnosti in nadaljnjemu razvoju celostne onkološke oskrbe v Sloveniji.«

V 15 letih v Sloveniji izjemen napredek na področju obvladovanja raka
V 15 letih spremljamo v Sloveniji izjemen napredek na področju obvladovanja raka.  Onkološko zdravstveno varstvo je pri nas visoko dostopno – vsem s sklenjenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem, kar zagotavlja enakopravno obravnavo bolnikov. V teh letih smo nadpovprečno glede na EU povišali preživetje, za več kot 10 odstotnih točk, kar kaže na uspeh zgodnjega odkrivanja bolezni, presejalnih programov in dostopa do najnovejših načinov zdravljenja raka.

Visoki standardi kakovosti obravnave bolnikov z rakom so vzpostavljeni preko večdisciplinarne celostne obravnave, ki je v Sloveniji že uveljavljen standard in ga dodatno podpirajo cilji državnega programa. Sistematično spremljanje kakovosti onkoloških obravnav, ki ga izvajata Register raka RS in strokovna skupina v okviru državnega programa, pa omogoča izboljšave na podlagi realnih podatkov.

Slovenija ostaja med vodilnimi državami EU na področju vseh treh, s strokovnimi dokazi podprtih organiziranih presejalnih programov za raka materničnega vratu (ZORA), raka dojk (DORA) ter raka debelega črevesa in danke (Program Svit), ki imajo eno izmed najvišjih stopenj udeležbe v državah EU. Vsi trije programi se izvajajo v skladu z evropskimi smernicami kakovosti in jih v celoti krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Pri uvajanju novih presejalnih programov bomo sledili evropskim usmeritvam in visoko postavljenim standardom iz že obstoječih zgledov naših presejalnih programov.

Obvladovanje raka mora ostati ena od prioritet slovenske družbe 
Kljub številnim dosežkom v zadnjih 15 letih se Slovenija, podobno kot druge države, sooča s številnimi izzivi na področju obvladovanja raka. Incidenca raka narašča, kar je posledica tako staranja prebivalstva in naprednejše diagnostike, kot tudi dejavnikov tveganja, kot so nezdrav življenjski slog in okoljski dejavniki. Največji sistemski izzivi pri obvladovanju raka v Sloveniji tudi v prihodnjih letih ostajajo pri zagotavljanju dostopnosti prebivalcem do primarne ravni zdravstvenega varstva, ki je povezana predvsem s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem raka, ter zagotavljanje zadostnega in ustreznega števila strokovnjakov za celovito obravnavo bolnikov z rakom. Dr. Sonja Tomšič: »Število ljudi z izkušnjo raka se bo v prihodnosti le še povečevalo, kar pomeni, da bodo potrebe na vseh področjih še naraščale. Obvladovanje raka mora ostati ena od prioritet slovenske družbe, saj bomo le tako lahko kos vsem izzivom, ki jih rak prinaša. Če želimo zmanjšati breme te bolezni, izboljšati kakovost življenja bolnikov in njihovih svojcev ter jim zagotoviti celostno podporo pri okrevanju in ponovni vključitvi v družbo, bo potrebno v obvladovanje raka v prihodnje vložiti še več sredstev, podpore in sistemskih rešitev. Uspehi pa bodo možni le ob sodelovanju različnih deležnikov za skupne cilje.« 

Slovenski državni program sicer sledi tudi usmeritvam in aktivnostim, ki izhajajo iz Evropskega načrta za boj proti raku, ter spodbuja mednarodno sodelovanje. To je ključno predvsem na področju redkih rakov, pri raziskovanju in inovacijah.

Udeležence strokovnega simpozija nagovorila ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel
Ob 15-letnici državnega programa obvladovanja raka v petek, 4. aprila 2025, poteka strokovni simpozij, na katerem bodo udeleženci osvetlili ključne dosežke zadnjih 15 let pri obvladovanju raka v Sloveniji, razpravljali o aktualnih izzivih ter iskali priložnosti za nadaljnje izboljšave. S strokovnimi predavanji tujih strokovnjakov ter okroglo mizo bodo skupaj začrtali smernice za prihodnost obvladovanja raka v Sloveniji. Udeležence je dopoldne nagovorila ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel in s tem tudi simbolično podprla prizadevanja vseh strokovnjakov, ki sodelujejo na področju obvladovanja raka v Sloveniji.

 

DODATNE INFORMACIJE: 
- Zbornik ob 15-letnici državnega programa obvladovanja raka: 15 let napredka, izzivov in priložnosti
- Strokovni simpozij v obeležitev 15-letnice državnega programa obvladovanja raka
- Spletno mesto državnega programa obvladovanja raka
 

Udeležence strokovnega simpozija nagovorila ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel

Udeležence strokovnega simpozija je nagovorila ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel

Direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Zlata Štiblar Kisić

Direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Zlata Štiblar Kisić

Dr. Sonja Tomšič, dr. med., koordinatorica Državnega programa obladovanja raka

Dr. Sonja Tomšič, dr. med., koordinatorica Državnega programa obladovanja raka

Strokovni simpozij ob obeležitvi 15 let Državnega programa obvladovanja raka (DPOR)

Strokovni simpozij ob obeležitvi 15 let Državnega programa obvladovanja raka (DPOR)