Skoči do osrednje vsebine
Donacije

Otroški raki v številkah: Izšlo prvo poročilo o rakih v otroštvu in mladostništvu v Sloveniji

 

Slovenija se pridružuje redkim državam v svetu, ki na nacionalni ravni podrobneje  sistematično spremljajo raka pri otrocih in mladostnikih. Prvo poročilo o rakih v otroštvu in mladostništvu, ki ga je v okviru svojega Kliničnega registra otroških rakov izdal Register raka RS na Onkološkem inštitutu Ljubljana, predstavlja pomemben korak naprej v skrbi za otroke z rakom – danes in v prihodnosti. Poročilo zajema podatke o približno 3.000 otrocih in mladostnikih, ki so zboleli za rakom med letoma 1983 in 2023. Število novih bolnikov na letni ravni je počasi naraščalo, medtem ko se preživetje ves čas izboljšuje in danes dosega skoraj 90 %, kar potrjuje visoko kakovost obravnave in Slovenijo uvršča med uspešnejše države pri zdravljenju otroškega raka. Poročilo poudarja tudi pomembnost spremljanja poznih posledic bolezni in zdravljenja v odrasli dobi. 

Register raka Republike Slovenije (RRRS) na Onkološkem inštitutu Ljubljana je izdal prvo poročilo o rakih v otroštvu in mladostništvu, ki prinaša celovit pregled zbolevnosti, zdravljenja in izidov raka pri otrocih in mladostnikih v Sloveniji. Rak pri otrocih in mladostnikih (do vključno dopolnjenega 19. leta starosti) spada med redke bolezni, a kljub temu pomeni veliko breme – za zbolelega posameznika, družino in družbo. Zaradi napredka v zdravljenju se povečuje delež ozdravljenih, hkrati pa vse pomembnejše postaja tudi spremljanje poznih posledic zdravljenja, ki se pogosto pokažejo šele v odrasli dobi. Te so povezane z intenzivnimi terapijami, ki jih otroci prejmejo v občutljivem obdobju telesnega in psihološkega razvoja.

V skladu s cilji Državnega programa obvladovanja raka so na Registru raka RS leta 2019 vzpostavili Klinični register otroških rakov. Ta omogoča podrobnejše beleženje podatkov o prejetem zdravljenju ter spremljanje poznih posledic pri bolnikih, ki se dolgoročno spremljajo tudi v Ambulanti za sledenje poznih posledic na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Poročilo o rakih v otroštvu in mladostništvu vključuje podatke o zbolelih med letoma 1983 in 2023, vključno z bolniki, zajetimi v klinični register med letoma 2019 in 2023. Predstavljeni so podatki o številu novih primerov, umrljivosti, načinih zdravljenja in izidih bolezni. Med drugim zajema tudi podatke o večjem tveganju, da otroci, ki so preživeli raka, kasneje v življenju zbolijo za novim rakom ali umrejo prej kot njihovi vrstniki.

V Sloveniji vsako leto zboli približno 85 otrok ali mladostnikov, danes pa med nami živi že več kot 2.000 oseb, ki so raka prebolele v tem življenjskem obdobju. Najpogostejše vrste raka pri otrocih (0–14 let) so levkemije, tumorji osrednjega živčevja in limfomi, pri mladostnikih (15–19 let) pa epitelijski tumorji, limfomi in tumorji živčevja.
Zbolevnost se je v štiridesetih letih povečevala v povprečju za 1,5 % letno, a kaže, da se je rast v zadnjem desetletju ustavila. Umrljivost se je v tem času zmanjševala – v povprečju za skoraj 2 % na leto. Zdravljenje se je spreminjalo: danes približno dve tretjini otrok prejme sistemsko zdravljenje (npr. kemoterapijo), polovica je operiranih, delež obsevanih pa se je zmanjšal z okoli 50 % na manj kot 25 %. Večina otrok z rakom je zdravljenih v UKC Ljubljana, predvsem na Pediatrični kliniki. Strokovno znanje in celostna obravnava otrok in mladostnikov z rakom v Sloveniji dosegata najvišje standarde, kar odražajo tudi izjemni uspehi v vse boljšem preživetju.

Povezava do poročila na voljo TU.