Sporočilo za javnost: 15. redna seja Sveta Onkološkega inštituta Ljubljana
Ljubljana, 16. junij 2025 – V ponedeljek, 16. junija 2025, je potekala 15. seja Sveta Onkološkega inštituta Ljubljana (OI Ljubljana), na kateri so se člani seznanili z revizijskim poročilom za leto 2024, poročilom o čakalnih dobah ter kadrovski in prostorski problematiki na OI Ljubljana.
Revizijsko poročilo
Na redni seji Sveta OI Ljubljana so se člani seznanili s poročilom o izvedbi redne notranje revizije za leto 2024, s poročilom notranje revizije s področja zdravstvene dejavnosti sektorja operativnih dejavnosti, upravljanja čakalnih dob, izkoriščenosti zmogljivosti prostorov, opreme in kadra, presejalnega programa ZORA ter organizacije in izvajanja notranjih kontrol v kadrovski službi.
Čakalne dobe
Člani Sveta OI Ljubljana so se seznanili z rednim poročilom o čakalnih dobah za meseca april in maj 2025, iz katerega izhaja, da OI Ljubljana zagotavlja čakalne dobe znotraj dopustnega.
Čakalna doba za operacije benignih sprememb še naprej ostaja daljša; ker pa so lezije benigne, je čakalna doba še vedno znotraj dopustnega časovnega obdobja. Prehodno se je povečala čakalna doba za maligne bolezni ščitnice, ki pa se že zmanjšuje. Čakalna doba na MRI preiskavo je že v mejah dopustnega, zagotovljena je z dodatnimi termini ob sobotah. V načrtu je tudi najem MR aparata, s čimer bi lahko čakalno dobo za MR preiskave obvladali v naslednjih nekaj mesecih. Vse ostale čakalne dobe so znotraj dopustnega.
Kadrovska in prostorska problematika
Svet OI Ljubljana se je na seji seznanil s problematiko reševanja kadrovske in prostorske stiske. Na Onkološkem inštitutu Ljubljana se že več let spopadamo s hudim prostorskim pomanjkanjem, ki je, glede na 2-3 % letno rast incidence raka, rast prevalence in vse kompleksnejše zdravljenje, vsako leto hujše.
Pereče pomanjkanje prostorov zaznavamo predvsem v ambulantni dejavnosti, ambulantni kemoterapiji in dnevni bolnišnici, laboratorijski in slikovni diagnostiki, oddelku za klinično genetiko, oddelku za psihoonkologijo, presejalnih programih, pa na hospitalih, predvsem intenzivnem oddelku in drugih segmentih OI Ljubljana.
Kratkoročno reševanje težav vključuje najem prostorov za ne-klinično dejavnost oziroma dejavnost nekaterih podpornih služb, hkrati pa ves čas potekajo aktivnosti za najem dodatnih prostorov. Nadaljujejo se tudi aktivnosti, vezane na gradnjo objekta R ter nadzidavo objekta H, ki za OI Ljubljana pomenita srednjeročno rešitev prostorske stiske. Ob tem pa z Mestno občino Ljubljana potekajo pogovori o potencialnih novih lokacijah za gradnjo, ki bi bile namenjene zdravstveni dejavnosti.
Poleg prostorske problematike pa OI Ljubljana naslavlja tudi kadrovski primanjkljaj. Velike težave se kažejo predvsem pri pridobivanju kadra zdravstvene nege, tako diplomiranih medicinskih sester, kot zdravstvenih tehnikov, ki jih v slovenskem prostoru praktično ni več. Primanjkljaj kadra OI Ljubljana beleži tudi pri profilih radioloških inženirjev, farmacevtskih tehnikov, magistrih farmacije ter laboratorijskih delavcev.
Na seji so se člani Sveta OI Ljubljana seznanili še s poročilom o izplačilu delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela ter poročilom o odpisu osnovnih sredstev.