Skoči do osrednje vsebine
Donacije

Onkološki inštitut Ljubljana je za komuniciranje programa DORA med epidemijo covida-19 prejel zlato pero za komunikacijsko odličnost in bil izbran med najboljše primere na svetu

Program DORA, ki ga upravlja Onkološki inštitut Ljubljana, je prejel prestižno mednarodno nagrado za komunikacijsko odličnost zlato pero (Gold Quill Award of Exellence) za upravljanje komuniciranja presejalnega programa za raka dojk DORA med epidemijo covida-19. Nagrado, ki jo podeljuje Mednarodno združenje poslovnih komunikatorjev IABC, je prejel v kategoriji Upravljanje in komuniciranje kot odziv na epidemijo covida-19 in okrevanje po njej. Posebna komisija združenja IABC pa je primeru DORA podelila tudi posebno nagrado Best of the Best, ki jo prejme le peščica najboljših primerov komuniciranja s celega sveta. Nagradi sta na slavnostni podelitvi v Torontu prevzeli Vesna Škrbec in Amela Duratović Konjević iz Službe za odnose z javnostmi na Onkološkem inštitutu.
 
Dolgoročni cilj programa DORA je za 30 % zmanjšati število smrti zaradi raka dojk v ciljni populaciji slovenskih žensk med 50. in 69. letom, ta pa je bil zaradi kriznih okoliščin in začasne zaustavitve presejanja v času izbruha epidemije ogrožen. Komisijo združenja IABC, ki jo sestavljajo mednarodni strokovnjaki za komuniciranje z več kot 10-letnimi izkušnjami, tudi sami prejemniki nagrade zlato pero, je program DORA navdušil, ker je s strateškim in dobro zastavljenim komuniciranjem ohranil zaupanje žensk na ravni pred epidemijo. Leta 2020 je dosegel 75-odstotno udeležbo žensk, leta 2021 pa 77-odstotno, kar presega minimalne zahteve (70 %) za dosego ključnega dolgoročnega cilja programa. 

»Izjemno počaščeni smo, da so mednarodni strokovnjaki prepoznali naša prizadevanja, ko smo v  kriznih okoliščinah, v času splošnega občutka negotovosti in strahu, uspeli slediti veljavnim epidemiološkim priporočilom, nenehno posodabljali zaščitne ukrepe in upravljali komuniciranje tako, da smo sodelavcem v programu DORA in ženskam zagotovili občutek varnosti,« je nagrado komentirala Vesna Škrbec, svetovalka za odnose z javnostmi programa DORA. Ključni kazalniki programa kažejo, da so z izvajanjem celovitih upravljavskih aktivnosti, ki vključujejo tudi načrtovano komuniciranje, v programu DORA ohranili zaupanje žensk na ravni pred epidemijo: leta 2020 je bila udeležba žensk na presejalno mamografijo 75-odstotna, leta 2021 pa 77-odstotna. Načrtovano komuniciranje programa DORA je bilo del strateškega komuniciranja Onkološkega inštituta Ljubljana med epidemijo covid-19.
 

Od leve proti desni Vesna Škrbec, svetovalka za odnose z javnostmi programa DORA, Amela Duratović Konjević, vodja Službe za odnose z javnostmi na OI, mag. Kristijana Hertl, dr. med., vodja programa DORA in Katja Jarm, dr. med., vodja Registra in klicnega centra programa DORA.

Vesna Škrbec in Amela Duratović Konjević ob prevzemu nagrade na slavnostni prireditvi v Torontu.

Mednarodni priznanji zlato pero.