Sektor onkološke epidemiologije in register raka
Oddelek registrov raka
Registri raka so služba za sistematično zbiranje, shranjevanje, analizo, interpretacijo in predstavljanje podatkov o bolnikih z rakom, o njihovi bolezni in obravnavi. V Registru raka Republike Slovenije vodimo bolnike z rakom iz vse Slovenije, medtem ko je delo Bolnišničnega registra raka Onkološkega inštituta Ljubljana osredotočeno na bolnike matične ustanove. V kliničnih registrih za najpogostejše oblike raka spremljamo razširjen nabor podatkov o diagnostiki in zdravljenju ter pripravljamo kazalnike za vrednotenje kakovosti obravnave onkološkega bolnika.
Register raka je kot zbirka opredeljen v Zakonu o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva (zbirka NIJZ25). Pri zbiranju in obdelavi podatkov skrbimo za skladnost z veljavno zakonodajo s področja zbiranja, varstva in uporabe zdravstvenih podatkov.
Strokovna usposobljenost
Diplomirane medicinske sestre, ki imajo specialna znanja iz registracije raka, so ključne pri zbiranju podatkov o bolnikih, njihovi bolezni in zdravljenju. Podatke pridobivamo iz vseh slovenskih zdravstvenih ustanov, ki obravnavajo onkološke bolnike. Pri beleženju ves čas skrbimo za popolnost in kakovost podatkov, kot tudi za skladnost z mednarodnimi pravili za kakovostno beleženje in kodiranje podatkov o raku. Podatke redno posredujemo v mednarodne zbirke ter s tem omogočamo primerjavo slovenskih izidov s tujino.
Delovni proces našega sektorja podpira skupina informatikov in obdelovalcev podatkov/analitikov, ki skrbi tudi za pripravo letnih poročil ter drugih prikazov podatkov. Vzdržujemo lasten informacijski sistem, ki nam omogoča elektronsko pridobivanje podatkov iz bolnišnic, ambulant in laboratorijev, njihovo ustrezno kodiranje in razvrščanje ter tudi digitalizacijo podatkov, ki prispejo v papirnati obliki. Nenehno skrbimo za izobraževanje naših zaposlenih, redno sodelujemo z zdravniki kliničnih specialnosti in aktivno sodelujemo pri izobraževanju naslednjih generacij.