Skoči do osrednje vsebine
Donacije

EUnetCCC JA - Evropska mreža centrov za celostno obvladovanje raka

Evropska mreža centrov za celostno obvladovanje raka (EUnetCCC JA) je pobuda programa EU4Health, ki se je začela 1. oktobra 2024 in temelji na dosežkih in rezultatih pravkar zaključenega projekta CraNE. Glavni cilj je vzpostavitev povezane in integrirane mreže centrov za celostno obvladovanje raka (Cancer Comprehensive Centre) v Evropi. Vsi bolniki bi namreč morali imeti možnost kakovostnega multidisciplinarnega zdravljenja ne glede na to, kje v Evropi se nahajajo. 

 

EUnetCCC JA se osredotoča na razvoj referenčnega modela CCC, vzpostavitev trajnostne strukture mreže CCC-je v EU in izboljšanje dostopa do celovite in visokokakovostne onkološke oskrbe. Specifični cilji vključujejo:

  • Oblikovanje priporočil za CCC : oblikovanje priporočil infrastrukture centrov za celostno obvladovanje raka (CCC). 

  • Vzpostavitev mreže: Ustanovitev mreže nacionalnih CCC-jev v EU, izboljšanje oskrbe in zmanjšanje razlik obravnave bolnikov z rakom med državami EU.

  • Izboljšanje kakovosti: Izboljšanje dostopa do visokokakovostne obravnave v mrežah centrov za celostno obvladovanje raka v vseh državah članicah EU.

  • Trajnost: zagotoviti, da vpeljane novosti in izboljšave ostanejo dolgoročno del celostne obravnave bolnikov z rakom v državah članicah EU.

 

EUnetCCC JA bo temeljil na delu projekta CraNE, ki je pripravil potrebna izhodišča za vzpostavitev mrež centrov (CCC-jev) v vseh državah EU ter opredelil infrastrukturo za povezovanje teh centrov.

 

S spodbujanjem sodelovanja med CCC-ji, EUnetCCC JA stremi ne samo k zmanjševanju razlik v onkološkem zdravljenju, temveč tudi k spodbujanju raziskav in izobraževalnih priložnosti. Projekt naj bi tako imel številne pozitivne dolgoročne učinke. 

 

V Sloveniji bomo tekom projekta EUnetCCC JA pilotno vzpostavljali mrežno strukturo, ki bo izpolnjevala kriterije za CCC in bo vključevala vse sodelujoče inštitucije t.i. nacionalna mreža inštitucij kot CCC. S sodelovanjem bomo doprinesli k poenotenju kakovosti obravnave, raziskovanja in izobraževanja v vseh sodelujočih inštitucijah in s tem neposredno prispevali k bolj kakovostni obravnavi slovenskih bolnikov z rakom. 

Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije je za sodelovanje pri projektu EUnetCCC JA nominiralo naslednje slovenske ustanove: Onkološki Inštitut Ljubljana (OIL), Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Univerzitetni klinični center Maribor (UKCM), Univerzitetni klinični center Ljubljana (UKCL), Medicinska Fakulteta Univerze v Ljubljani (UL MF), Medicinska Fakulteta Univerze v Mariboru (UM MF) in Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik. , OI Ljubljana je nominiran kot vodilni partner v Sloveniji (Competent Authority). Projekt je sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje.

Projekt bo trajal štiri leta, torej do septembra 2028.