Skoči do osrednje vsebine
Donacije

JANE-2 Projekt skupnega ukrepanja za vzpostavitev strokovnih mrež na področju raka

Projekt skupnega ukrepanja za vzpostavitev strokovnih mrež na področju raka (JANE-2) je skupna akcija, katere glavni cilj je na EU ravni vzpostaviti sedem strokovnih mrež na področju raka ter jim omogočiti učinkovito izpolnjevanje njihovega poslanstva. 

Strokovne mreže so bile konceptualno vzpostavljene na podlagi rezultatov projekta JANE (2022-2024) in bodo pokrivale naslednja področja: 

kompleksne rake oz. rake s slabo prognozo, 

  • prilagojeno primarno preventivo,
  • življenje po raku,
  • paliativno oskrbo,
  • omske tehnologije,
  • visokotehnološke medicinske vire ter
  • raka pri najstnikih in mladih odraslih

JANE-2 bo ustanovam v okviru projekta zagotovil sredstva za razvoj in izpolnjevanje njihovega poslanstva v korist evropskih državljanov. Glavne dejavnosti bodo tako vključevale pripravo ali podporo smernic za klinično prakso in/ali splošnih priporočil za zdravstvene delavce, bolnike ter javnost, ozaveščanje javnosti in izvajanje zagovorniških/političnih ukrepov, razvijanje modelov organizacije zdravstvenega varstva, razvoj izobraževalnih pobud/orodij za zdravstvene delavce in bolnike, prizadevanja za spodbujanje raziskav, razvijanje meril kakovosti za mehanizme akreditacije/potrditve in vključevanje bolnikov in javnosti v te dejavnosti. Vsaki od sedmih mrež bo dodeljen svoj delovni paket, medtem ko bodo za krovno organizacijo diseminacijo, ocenjevanje in trajnost skrebele še 4 dodatne mreže oz. delovni paketi. 

Mreženje na področju zdravstvenega varstva je ena izmed prednosti EU, ki omogoča usklajen pristop k izboljševanju zdravja pol milijona državljanov. V slovenskem prostoru bomo z vključitvijo v ta projekt tako lažje uresničevali cilje zadane v okviru DPOR s poudarkom na zagotavljanju primerljive in visokokakovostne oskrbe bolnikov v celotnem poteku obravnave pri vseh izvajalcih, vzpostavljanjem skupnega formalnega dogovora o sodelovanju med inštitucijami, zagotavljanjem celotnega spektra raziskovanja na področju onkologije in povezovanju med raziskovanjem in oskrbo, s podudarkom na digitalizaciji. Dodana vrednost projekta pa bo tudi na področju preventive s pripravljanjem novih gradiv in sodelovanjem pri pripravi novih presejalnih programov, ter na področju usposabljanja bolnikov in svojcev za boljše razumevanje bolezni.

Ministrstvo za zdravje je za sodelovanje pri projektu JANE-2 nominiralo sledeče inštitucije iz Slovenije: OI Ljubljana, UKCL, URI SOČA, UL MF, in NIJZ pri čemer je OI Ljubljana nominiran kot vodilni partner v Sloveniji (Competent Authority).

Projekt je sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje Republike Slovenije.