Novi pristopi za napovedovanje kardiotoksičnosti pri obsevanju raka dojk
PODATKI O RAZISKOVALNEM PROJEKTU
ŠIFRA PROJEKTA: J3-2527
NASLOV PROJEKTA: Novi pristopi za napovedovanje kardiotoksičnosti pri obsevanju raka dojk
CENOVNI RAZRED: C
VODJA PROJEKTA: doc. dr. Tanja Marinko
TRAJANJE: 1.9.2020 - 31.8.2023
NOSILNA RAZISKOVALNA ORGANIZACIJA: ONKOLOŠKI INŠTITUT LJUBLJANA
SODELUJOČI RAZISKOVALNI ORGANIZACIJI: UNIVERZITETNI KLINIČNI CENTER LJUBLJANA IN UNIVERZA V LJUBLJANI, MEDICINSKA FAKULTETA
- FINANCIRANJE: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
Zdravljenje z radioterapijo (RT) pomembno izboljša preživetje pri bolnicah z rakom dojk. Samostojno ali v povezavi z drugimi vrstami onkološkega zdravljenja pa lahko vodi v različne klinične oblike kardiotoksičnosti, vključno s koronarno vaskularno boleznijo, kardiomiopatijo, perikarditisom, boleznimi zaklopk ali nepravilnim delovanjem prevodnega sistema srca. Kardiotoksičnost obsevanja je povezana tako z volumnom obsevanega dela srca kot s prejetim odmerkom sevanja. Raziskave kažejo, da verjetno ni najmanjšega odmerka sevanja na srce, ki bi bil popolnoma varen, učinki prejetega sevanja na srce pa naraščajo z naraščajočimi odmerki sevanja. Nekaj raziskav se je že osredotočalo na analizo poznih neželenih učinkov obsevanja srca, o prepoznavanju zgodnje kardiotoksičnosti obsevanja pa je podatkov v literaturi malo.
Cilj naše študije je najti nove napovedne dejavnike kardiotoksičnosti pri bolnicah z rakom dojk. Naša hipoteza je, da bomo z integracijo kliničnih podatkov, podatkov, pridobljenih z modernimi kardiološkimi slikovnimi metodami ter genetskih in plazemskih označevalcev lahko identificirali molekularne podpise kardiotoksičnosti. Če bi lahko pred začetkom zdravljenja z obsevanjem napovedali, katere bolnice so bolj nagnjene k pojavu kardiotoksičnosti, bi lahko temu prilagodili prejeti odmerek sevanja na srce ali njegove podstrukture. To znanje bo v prihodnosti omogočilo nadaljnje raziskave na področju personalizirane radioterapije pri bolnicah z rakom dojk.
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana bomo izvedli prospektivno klinično študijo, v katero bomo vključili bolnice z rakom dojk, zdravljene s pooperativnim obsevanjem. Z uporabo slikovnih metod ter genetskih in plazemskih označevalcev bomo pri bolnicah določili molekularne podpise kardiotoksičnosti.