OI Ljubljana
Eng

Aspiracijska biopsija s tanko iglo (ABTI), skarifikat, bris

Aspiracijska biopsija s tanko iglo (ABTI) ali citološka punkcija je poseg, kjer z iglo, ki je vpeta v 10 ml brizgo izrežemo celice, ki jih s pomočjo negativnega pritiska posesamo (aspiriramo) iz sprememb v različnih organih. Iz tako dobljenega vzorca naredimo razmaze na objektna stekla. Na površinskih lokacijah, kjer je sprememba jasno tipna, lahko aspiriramo direktno (slepa aspiracijska biopsija), pri netipnih spremembah, ki ležijo globje v notranjosti telesa, pa se aspiracijska biopsija izvrši pod kontrolo ultrazvoka, rentgena ali računalniške tomografije. Slepe aspiracijske biopsije izvajajo praviloma citopatologi, le izjemoma izkušeni specialisti drugih strok. Vodene aspiracijske biopsije izvajajo rentgenologi pod kontrolo ultrazvoka, rentgena ali računlniške tomografije. Z aspiracijsko biopsijo s tanko iglo lahko pridobimo tudi material za dodatne mikrobiološke preiskave, kadar nas zanima katere bakterije, glive ali virusi so povzročili vnetje, in s katerimi zdravili ga bomo najučinkoviteje pozdravili.

Skarifikat je poseg, kjer z iglo postrgamo celice s površine spremembe na koži in jih z iglo nanesemo na objektno steklo.  Skarifikat pigmentnih lezij ni indiciran.

Bris je poseg, kjer z lesenim loparčkom ali krtačko pobrišemo celice iz sprememb na koži ali sluznici ter jih nanesemo na objektno steklo.  Pri bolnicah/kih z izcedkom iz prsne bradavice kapljico izcedka ujamemo na objektno steklo in naredimo tanek enoslojni razmaz za pregled s svetlobnim mikroskopom. Odvzem brisa z vatirano palčko ni indiciran, ker se celice med nanašanjem na steklo izgubijo.

 

 

© 2019 - Onkološki inštitut Ljubljana
Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava