Uvod. Pri ženskah z rakom dojk, ki imajo družinsko anamnezo dednega raka dojk, v 20 -25% odkrijejo dedne mutacije v genih BRCA1 (15-20%) ali BRCA2 (5-10%). V družinah, kjer se poleg raka dojk pojavlja tudi rak jajčnikov pa odkrijejo mutacije v BRCA genih v 50 - 60%. Ženske, ki so nosilke mutacij v genu BRCA1 imajo 60-80% verjetnost, da bodo tekom življenja zbolele za rakom dojk in 40% verjetnost da bodo zbolele za rakom jajčnikov. Nosilke mutacij v genu BRCA2 imajo 60-85% verjetnost, da tekom življenja zbolijo za rakom dojk, in 10-20% verjetnost, da zbolijo za rakom jajčnikov. Pri nosilkah mutacij v genu BRCA1 je povečano tudi tveganje za razvoj raka jajcevodov (fallopijeve cevi) in raka peritoneja. Pri nosilcih mutacije v genu BRCA2 pa je dodatno povečano tudi tveganje za razvoj raka trebušne slinavke.
Metoda. Za presejanje/pregled vseh eksonov in obeksonskih regij genov BRCA1 in BRCA2 uporabljamo metodo sekvenciranja druge generacije – NGS (Illumina TruSight Cancer Panel). Potrditev mutacij določenih z NGS poteka s sekvenciranjem po Sangerju, ki ga uporabljamo tudi za določanje/potrjevanje že znanih zarodnih mutacij. Velike delecije in duplikacije določamo z metodo MLPA.
BRCA1 - Breast Cancer susceptibility gene 1; na kromosomu 17q21
BRCA2 - Breast Cancer susceptibility gene 2; na kromosomu 13q12.3
Gena BRCA1 in BRCA2 sta tumorska supresorska gena. Proteini, ki jih kodirajo so soudeleženi neposredno pri popravljanju poškodb na DNK, regulaciji prepisovanja drugih genov, ki so vključeni v popravljanje napak na DNK in, genov za kontrolo celičnega cikla in apoptoze.
Med najpomembnejšimi popravljalnimi mehanizmi DNK, pri katerih sodelujeta gena BRCA1 in BRCA2, je popravljanje dvoverižnih prelomov (DBS – angl. double strand breaks) DNK s homologno rekombinacijo.
V začetni stopnji popravljanja DBS s homologno rekombinacijo, najprej se BRCA1 protein veže na poškodovano mesto. Različne kinaze fosforilirajo BRCA1 protein (npr. ATM kinaza), ki nato tvori kompleks s proteini BRCA2 in Rad51. Protein Rad51 sodeluje pri homologni rekombinaciji in je odgovoren za parjenje dveh homolognih regij in izmenjavo teh regij med dvema verigama DNK . Vloga protein BRCA2 je predvsem regulacija delovanja proteina Rad51. Protein BRCA1 se z N – končnim delom veže tudi s proteinom Tp53 in ga aktivira (stimulira Tp53 signalno pot).
Reference: